Aysun Kayacı: "Kimsenin türbanı beni rahatsız etmiyor"

Aysun Kayacı:
  • Giriş : 02.02.2008 / 04:09:00
  • Güncelleme : 02.02.2008 / 00:37:28

Ünlü manken ve oyuncu Aysun Kayacı ile ünlü sinema oyuncusu Müjde Ar da başörtüsü yasağının kaldırılmasına destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NTV'de yayınlanan,"Haydi gel bizimle ol" programında konuşan Kayacı ve Ar, kadınların da başlarını örterek yükseköğretim görme haklarının olduğunu söyledi.

Programın başında başörtüsü konusu tartışıldı. Her kadının başını bağlayarak da olsa yükseköğretim hakkı olduğunu vurgulayan Müjde Ar, "Çünkü aynı düşüncedeki erkekler eğitim görüyor kadına diyorsun ki üniversitenin kapısında giremezsin. Benim yanımda çalışan başörtülü arkadaşlarım var. Onlarda bir sorun görmedim. Türban meselesi siyasetçilerin tamamen oy avcılığı yaptığı bir mesele. Nasıl bağlasın diye oturup tartışıyorlar. Bir tane kadına soralım demiyorlar. O kadar kadın milletvekili var, onlar vitrin midir? O kadar sıkıldık ki kadınlar olarak bu meseleden, yani başı açık kadın da kapalı kadın da çok sıkıldı. Burada da bir aşağılama var kadına, sözüm ona bir özgürlük tanınıyor. Ama o özgürlükte de tuhaf tuhaf tabirler. Bırak ya artık nasıl bağlıyorsa bağlasın." dedi.

Kadın örgütlerinin Anıtkabir'e giderek başörtüsü aleyhinde eylem yapacaklarının konuşulması üzerine Müjde Ar, "O da artık şey haline geldi. Dakika başına gidelim Atam sana şikayet edelim. Bu da tabi sivil toplum örgütlerinin reaksiyon göstermesi çok güzel bir şey de bilemiyorum. Bu meselenin etrafında olan her şeyden de çok sıkıldım. Bu belli ki bu böyle yasalaşacak genç kızlarımız üniversitelere başları bağlı girecekler. Burada da bu mesele inşallah kalacak." diye konuştu.

Kendisi de Bahçeşehir Üniversitesi öğrencisi olan Aysun Kayacı ise, başörtüsünün bir ideolojinin uzantısı olmadığını söyledi. Kendisinin de Müslüman olduğunu ve keskin inançları olduğunu vurgulayan Kayacı, "Gerçekten de Nur Suresinde geçen ayet var, biliyorum. Bu türbanı takan benim sınıf arkadaşlarım da var. Kimsenin türbanı beni rahatsız etmiyor. İdeolojik de taksa beni rahatsız etmiyor. Çünkü ne olacaksa olacak, zaten her iki kişiden birisinin AK Parti'ye oy verdiği belli, ben rahatsız olmuyorum. Ne amaçla da örttüğünü bilmiyorum. Umurumda da değil. Örtmek istiyorsa örtsün. Ama biz bunu inkâr edemeyiz. Sorun hallolacaksa, biz bunu daha fazla konuşmayacaksak, ben çözülmesinden mutluyum." şeklinde konuştu.


CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious