Aysun Kayacı ve kişnemek

Aysun Kayacı ve kişnemek.11043
  • Giriş : 31.03.2008 / 17:00:00
  • Güncelleme : 04.05.2010 / 19:35:02

Dağdaki çobanın değil, Anadolu’da yaşayan herkesin onuruna balta indirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İsim yapmak, reyting kapmak, para kazanmak için her şey mubah sayılır oldu olalı ekranlarda görüntü kirliliği başladı. Dünya kupası finallerinin oynandığı günlerde oluk oluk televizyonları karşısına akan insanların fevri döndü. Toptan üfürük konularla, içi doldurulamamış tam takır programlar için kamera karşısına geçen çalışmayan kafalar, bize hakaret ederek bizim üzerimizden para kazanmaya devam ediyor.

 

Ben Aysun Kayacı'ya kızmıyorum. İçsel güzelliğin bir kenara itilip dışsal güzelliğin itibarını koruduğu TV dünyasının yumak halini almış uçuk programları zaten ot gibi çoğalıyor. Bu yayın anlayışı gazete ve internet dünyasında da pekala geçerliliğini koruyor.

 

“İzleyici istiyor, biz veriyoruz” bahanesinin arkasına sığınıp başımıza “yapımcı” kesilen aklı havalarda arkadaşlar sanırım yeni tarzlar deniyorlar. Halka hakaret reyting malzemesi oldu.

 

Evet, izleyici neyi izlemek istediği biliyor değil aslında. AK Partinin kapatılma davası konusunu işleyen haberin 17 bin defa, Memati'nin ölüp ölmeyeceğini yorumlayan haberin ise 27 bin defa okunmasının bir kerameti var elbette. Bir dizi kahramanının rol icabı ölmesi insanları çileden çıkarıyor. Öte yandan iktidar partisine kapatma davası açılıyor, dünya yıkılıyor kimsenin umurunda olmuyor. Hâl böyle olunca Aysunlara da gün doğuyor, güneş doğuyor.

 

“Aysun Kayacı ve dağdaki çoban” polemiğine girmem. Ancak bilinesi en önemli hakikat dağdaki çobanın gururuna değil, Anadolu'da yaşayan herkesin onuruna balta indirildi. Seçme özgürlüğünü tekelinde bulundurduğunu sanan tek yarım Kayacı da değil aslında. Bencilleşen kişilikler başımızı çevirdiğimiz her yerde tetikte. Onların nezdinde İnsanların seçme haklarını ellerinden almak için küstâhlığın hiçbir sakıncası yok.

 

Aysun Kayacı çobanların, Anadolu'da ekmeğini kazanmaya çalışan tüm emektarların özgürlüklerine müdahale etti. Belki de kendisini hayranlıkla izleyen bir çocuğun babasının mesleğinden ve kendinden nefret etmesine sebep oldu. Bu olasılık kuvvetle muhtemeldir. Bunun hesabını kim verecek? Kayacı mı, o programı yapanlar mı yoksa programın yapılmasına göz yumanlar mı? -ki bu programın ahlak sınırlarını zorlayan bir program olduğunu, işlenilen konuların ve konular arasında konuşulanların ahlakla bağdaşmadığını hep birlikte izliyoruz-

 

Medyada, reyting kazanma çabasının boyutları değişiyor. Yönetmenler artık Futbol haberleri, tartışma programları yerine Kayacı gibilerin sandalyelere oturduğu programlar üretiyor. Müjde Ar'ın fi tarihinde kiminle yattığı dedikoduları gündemdeki tüm haberlerin üzerinde geliyor.

 

Yozlaşmış medya takip kültürümüzün acilen değişmesi lazım. Kayacı ve türevlerinin, gıyabında tüm Anadolulara hakaret etmiş olması gelecek hafta o programın daha çok izlenmesine ön ayak oluyor. Bunu yapmayın. Halkı; sırtına semer vurulmuş bir at gibi gören, kırbacı vurdukça reytingin arttığını bilen bu programlara ve programcılara fırsat vermeyin.

 

Yoksa daha çok kişner, Aysun'a da daha çok para kazandırırsınız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious