Aysun Kayacı'ya YSK desteği!

Aysun Kayacı'ya YSK desteği!.13030
  • Giriş : 16.03.2009 / 20:29:00

YSK'nın oy kullanmak için T.C. Kimlik numarası şartı getirmesine tepkiler sürüyor. Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Kılıçkaya, YSK'nın kararını eleştirdi..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hukukçular Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kılıçkaya, "YSK'nın kararı oy kullanmada caydırıcı niteliktedir" dedi.

Kılıçkaya yaptığı açıklamada, Yüksek seçim Kurulu'nun, T.C. Kimlik numaralı kimlik belgesi bulunmayanların yerel seçimlerde oy kullanamayacağını bildirmesini eleştirdi. Kılıçkaya, bu kararın sonucu nüfus kağıdında kimlik numarası olmayanları zor durumda kalacağını bildirerek şunları kaydetti:

“YSK mükerrer oy kullanımını önlemek için bu kararı aldığını açıklamıştır. Mevcut seçim sistemimiz itibariyle ve seçmen listelerinin oluşturulması yöntemi dikkate alındığında vatandaşın birden fazla sandıklarda isminin geçmesi imkânsızdır. Vatandaş kimliğini ibraz etmek ve kimliğini ispatlamak suretiyle başkalarının yerine de oy kullanması imkânsızdır.

T.C. Kimlik numarasını bilmeyen şahısların T.C. numarası için seçim mahallinde sorgulama birimleri oluşturulabilir.
Esas olan seçmenin iradesinin sandığa en doğru şekilde yansıtılmasıdır. Sandık başına geldiği halde oyunu kullanamayan seçmenlerin sorumluluğunu YSK nasıl üstlenecektir?

Bu durum 'dağdaki çobanla benim oyum nasıl bir olur' diyen zihniyete çanak tuttuğu izlenimi oluşturacaktır. Çünkü bu güne kadar T.C. kimlik numaralı kimliğe sahip olmayan kişilerin daha çok dağdaki çobanlar, okuma yazma bilmeyen nineler ve dedelerdir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*