Aytaç, Avrupa Birliği’ne tam uyum uçin IFS ile el ele verdi

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Aytaç, kurumsal kaynak planlaması (ERP) projesi için IFS ile el sıkıştı. Avrupa Birliği (AB) normlarına göre üretim yapan Aytaç, bu proje sayesinde, AB'nin gıda güvenilirliğiyle ilgili son prosedürlerine uyum sağlamayı hedefliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aytaç'ın bu projedeki temel hedefi, AB'nin gıda güvenilirliğiyle ilgili son prosedürlerini belirleyen EC 178/2002 sayılı yönetmeliğe uyum sağlamak. Bu yönetmeliğe göre, gıda işletmelerinin, üretimde kullandıkları hammaddeleri kimden aldıkları ve ürünlerini kime sattıkları ile ilgili kayıtları bağımsız, şeffaf ve objektif olarak tutmaları; bu kayıtları 5 yıl saklamaları; üretim partilerinin tamamının güvenilirliğinin denetlenmesi ve her üretim basamağında izlenebilirliğin garanti altına alınması için sistem ve yöntemler geliştirmeleri; toplum sağlığını etkileyebilecek kusurlarda tüketicileri, müşterileri ve resmi daireleri bilgilendirmeleri gerekiyor.

Bu projeyle, Türkiye'de ilk defa Aytaç Entegre Et Tesisleri'nde üretilen ürünler, hammadde alımından tüketicilere ulaşıncaya kadar bütün üretim basamaklarında izlenebilirlik ile kontrol altına alınacak; ürünlerin etiket barkodlarında, hangi çiftliğe ait olduğu ve ne tür hayvanlardan elde edildiği, hayvanların herhangi bir hastalık geçirip geçirmediği ve hangi ilaçla tedavi oldukları gibi konularda bilgiler bulunacak; bu suretle, AB'nin et ve et ürünlerinin etiketlenmesiyle ilgili EC 1760/2000 ve EC 1855/2000 sayılı yönergelerine uyum sağlanarak gıda güvenilirliği konusunda önemli bir adım atılmış olacak.


ERP NE KAZANDIRACAK?

Aytaç'ın bir ERP projesine ihtiyaç duymasının temel nedeni, günümüz rekabet ortamında müşterilerinin beklentilerini kalite-fiyat dengesiyle karşılamak ve süreçlerini optimize ederek maliyetlerini yönetmek olarak özetleniyor. ERP projesi, Aytaç'a pek çok avantaj sağlayacak:

Departmanlardaki mevcut bilgi kaynaklarını ve birikimlerini ortak bir hedef doğrultusunda etkin bir araçla karar verme sürecine taşımak

Süreçlerde bütçe yönetiminin etkinliğini artırmak ve sorumluluk bütçelerini uygulamak

Tüm oyuncuları aynı platform içinde toplayarak kurumu başarıya götürecek kararların ortak veri üzerinden alınmasını sağlamak

Gerekli verilerin sisteme bir kez girilmesinden sonra ihtiyaç duyulan her noktada kullanılabilmesini sağlamak

Uygulamayı kullanan tüm süreç ve çalışanların, karar verme mekanizmasındaki yöneticilerin, bilgileri aynı biçimde gerçek zamanlı olarak görmelerini sağlamak

Detayları analiz edebilme kabiliyeti sunmak

Verimliliği artırmak, farklı birimlerce tekrarlanan adımları ortadan kaldırarak kurum içi maliyetleri kontrol etmek

İşin ve müşterilerin beklentisi doğrultusunda kurum içi kaynakların tahsisini planlamak

Performans yönetimi sistemini kurmak, ölçülebilir değerler ile çalışanın üretkenliğini maksimum seviyeye çıkarmak

İş süreçlerini etkinleştirmek

Fiili uygulamaları sistem seviyesine daha sağlıklı ve doğru taşıyabilmek

Müşteri isteklerine daha hızlı ve etkin cevap verebilmek

Sistemden kaynaklanan işgücü fazlalıklarını ortadan kaldırmak ve dolayısıyla toplam maliyetleri azaltmak

Etkin ve esnek üretim planlamayı, müşteri ilişkileri yönetimini, gerçek zamanlı üretim takibini, verimli proje yönetimini ve entegre kalite yönetimini etkili raporlamak


AYTAÇ HAKKINDA

Çankırı'nın Çerkeş ilçesinde 852 dönüm arazi üzerine kurulan 7 ayrı işletmeyle üretim yapan Aytaç, Avrupa'nın en büyük entegre, et, süt, yem ve hayvancılık tesislerine sahip bulunuyor. AB ve ABD normlarındaki Aytaç tesislerinin kesimhanesi, günlük 750 büyükbaş, 2 bin 500 küçükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip. Aytaç, 2001 yılında, Çerkeş'te günde 100 bin tavuk ve 5 bin hindi kapasiteli beyaz et kesimhanesini, Eskipazar'da hindi ve tavuk kuluçkahanelerini, Balışeyh'te ise tavuk damızlık tesislerini hizmete açtı.

Gıda sektöründe "a kalite'' duyarlılığıyla hizmet veren Aytaç, bugün sadece et ve et ürünleri grubu ile değil, süt ve süt ürünleri, sıvı ve katı yağ ürünleri, su ve meyve suyu ürünleri, catering ürünleri, piknik ürünleri, bal, zeytin, makarna, bisküvi grubu ile de yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious