Aytun Çıray, ANAVATAN'dan istifa etti

  • Giriş : 03.06.2007 / 13:56:00
  • Güncelleme : 03.06.2007 / 14:30:05

Çıray, üyesi olduğu Anavatan Partisi'nden istifa ettiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun eski danışmanı Aytun Çıray, üyesi olduğu Anavatan Partisi'nden istifa ettiğini açıkladı. Çıray, Mumcu'nun siyaseten intihar ettiğini öne sürerek, iki partinin birleşmesinde devletin ve milletin çıkarlarının konuşulmadığını söyledi.

Eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın ve ANAVATAN lideri Erkan Mumcu'nun eski Danışmanı, Sağlık Bakanlığı eski Müsteşarı Aytun Çıray, partisinden istifa etti. Çıray, Mumcu'nun terör örgütü PKK'ya ‘gerilla’ demesi nedeniyle danışmanlığından ayrılmış, partinin üyesi olarak kalmıştı. Çıray, İzmir'de Küçük Kulüp'te düzenlediği basın toplantısında Mumcu'nun merkez sağda birleşmeyi sağlayamaması nedeniyle partisinden ayrıldığını açıkladı. Çıray, Mesut Yılmaz için sarfettiği belirtilen “Bu ülkede en sevilmeyen kişi Öcalan mı yoksa başka biri mi?” sözü nedeniyle de Erkan Mumcu'yu kınadı. Çıray, “DP merkez sağda umut yarattı. Bu umudu yok etmeye kimsenin hakkı yok. Siyasi parti liderleri birbirlerine hakaret etmemeli. İnsanın biraz olsun vefalı olması lazım. Mumcu siyaseten intihar etti” dedi.

Çıray, merkez sağda birleşme sağlanamamasının AKP'nin işine yarayacağını öne sürerek, “Bugün itibariyle mesajlarını AKP'den daha gür veren bir siyasi parti yok. Merkez sağda sağlanamayan birliktelik AKP'nin oylarını yükseltir” dedi.

‘İZMİR'DE ADAM MI YOK’

Aytun Çıray, ithal aday tartışmalarına da dikkat çekip, ithal aday atayıcıları olduğunu öne sürerek, DP Ankara milletvekili adayı Sinan Aygün'ün İzmir listelerine müdahale ederek, bir sivil toplum örgütü başkanını 2'nci bölge 2'nci sıraya oturtmayı başardığını söyledi. Çıray, “Siyasi parti liderleri ithal aday göstererek, İzmirliler'e ‘sizin içinizde milletvekilliğine layık adam yok' demek istiyorlar. İzmirliler'e hakaret etmeyin. İzmirliler hangi parti olursa olsun size ‘adam değilsiniz’ muamelesi yapanları siz de adam yerine koymayın” dedi.

MEHMET ALİ BAYAR'A TEPKİ

Aytun Çıray, DP'nin İzmir listelerinden aday olacağı açıklanan Mehmet Ali Bayar'ın, daha önce DYP için “Türkiye ellerinden uçtu gitti”, Ağar'ın ‘Düz ovada siyaset’ projesine de “Dağdakiler ovaya değil şehre indi. İçiboş fikirler” dediğini ileri sürerek, “Bayar'ın fikirlerine inanmadığı bir partiden aday olmasını, Ertuğrul Günay'ın AKP'den aday olması kadar etik dışı buluyorum. Genç siyasetçilerin yapması gereken bozuk düzenin ortağı olmak değil, onu düzeltecek başkaldırıyı gerçekleştirmektir” dedi.

Çıray, herhangi bir siyasi partiye geçmeyeceğini, çalışmalarını sivil toplum örgütlerinde sürdüreceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious