Aytun Çıray helale davet ediyor

Aytun Çıray helale davet ediyor.28269
  • Giriş : 21.03.2017 / 11:30:00

CHP İzmir Milletvekili ve 15 Temmuz Fetö Darbesi Araştırma Komisyonu Üyesi Dr. Aytun Çıray, önde gelen bir internet sitesinde yayınlanan Et-balık Kurumunun halka ölmüş hayvan yedirdiği haberini Meclise taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aytun Çıray, konuyla ilgili açıklamasında 15 yıllık AKP iktidarlarının hayatın bütün alanlarında son derece kötü bir yönetim sergilediğini ve bunun bedelini Türk Milletine ödetmeyi kötü bir alışkanlık haline getirdiğini belirtti. Et Balık Kurumu aracılığıyla ithal edilen hayvanların kurumun açtığı ihaleleri kazanan firmalara verildiği ve bu firmaların da ölen büyükbaş hayvanları satışa sundukları haberinin 25. Şubat. 2017’de yayınlandığını ifade eden Çıray, “ maalesef AKP iktidarı burada da konunun gerektiği hassasiyeti göstermemiş, aradan bir ay geçmesine rağmen işi yüzeysel bir açıklamayla geçiştirmiştir’ dedi.

Çıray “bu laçkalığın Türk Milletinin sağlığı ve inançları açısından bağışlanamaz bir skandal” olduğunun altını çizerek “halkımıza leş hayvan eti yedirilmesini ne toplum sağlığı, ne de Türk Milletinin beslenme alışkanlıkları ve inançları açısından kabul edebiliriz. Et Balık Kurumu, haberin yayımlandığı Odatv’ye haber konusunda şüpheleri gideren değil, aksine artıran bir sözde açıklama göndermekle yetinmiştir. Bu da en az haber konusu olay kadar büyük bir skandaldır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Et Balık Kurumu üst yönetimi açısından sorumlularının mutlaka cezalandırılması gereken bir tutumdur. Dolayısıyla sorumluları derhal görevlerini  bırakmalı, bırakmıyorlarsa Başbakan tarafından istifaları istenmelidir!” diye ilave etti.  

Açıklamasının devamında “Sayın Binali Yıldırım’ın insan sağlığını tehdit eden bu tür bir skandalın vebalini asla üstlenmeyeceğini düşünüyorum’ diyen  Aytun Çıray, bunun verdiği güvenle Meclis’e taşıdığı soruların Başbakan Binali Yıldırım tarafından Türk Milletinin içine su serpecek şekilde cevaplandırılacağına inandığını ifade etti.

Aytun Çıray’ın işte Binali Yıldırım’dan cevaplandırmasını istediği sorular:

*Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak halkımızın leş et tüketmesine yol açan başta  emriniz altındaki  “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı” olmak üzere bütün yetkililerden istifa etmelerini isteyip, sorumluluklarıyla ilgili diğer hukuki işlemlerin başlatılması için gerekli talimatları verecek misiniz? Bunları şu ana kadar yapmadıysanız sebeplerini açıklar mısınız?

* Gelir kaynakları hangi görüşten olurlarsa olsunlar bütün Türk vatandaşları olan, bu nedenle de asli vazifeleri ve yükümlülükleri  doğru, tarafsız ve objektif haber yapmak olan iki kamu kurumu TRT ve Anadolu Ajansının Türk halkının doğrudan doğruya sağlığını ilgilendiren bu leş et satma ve yedirme haberini  kasıtlı olarak görmemiş olmaları nedeniyle bu kurumların kendisine bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş başta  olmak üzere, ilgili kurumların genel müdürlerinin istifa etmelerini isteyecek misiniz?

* 15 yıllık AKP hükümetleri döneminden beri vatandaşlarımıza bu ve buna benzer kaç “Leş” yedirme vakası gerçekleşmiştir? Benzer olaylar geçmişte de yaşandıysa önceki ilgili bakanlar ve sorumlular hakkında Başbakanlığınız ne gibi cezai uygulamalar gerçekleştirmiş ve/yahut gerçekleştirecektir? 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*