Ayva para etmiyor, ayvayi yedik!

  • Giriş : 10.11.2005 / 00:00:00

SAKARYA - Ayva üreticisinin yüzünü güldermedi. Kilosu 100 bin liraya kadar düsünce ayva üreticisinin morali bozuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ayvalar agaçlarda çürümeye terk edildi. Ancak bahçede para etmeyen ayva ise pazarda 500 bin liradan tüketiciye ulasiyor.
Adapazari Ziraat Otasi Baskani Hikmet Karabayir, çiftçinin pazara hakim olmamasi sebebiyle magdur oldugunu söyledi. Bazilarinin çiftçinin ürününün tamamini degerlendirmek yerine az is yapip çok para kazanmayi istedigini ifade eden Karabayir, tarim politikasinin yeniden ele alinmasini istedi. Ayni durumun misir, seker pancari içinde geçerli oldugunu vurgulayan Karabayir, ülkede fazlasiyla yetisen ürünlerin yurt disindan ihraç edilmesinin çok yanlis oldugunu kaydetti. Ayvanin çok yönlü tüketilmesinin mümkün oldugunu, ancak gerekli altyapinin hazirlanmamasi, ihracat ve diger konularda sikinti yasanmasi üreticinin belini büktügünü vurguladi.

Karabayir, yaptigi açiklamada, tarimla ilgili çok önemli konularda yetkililerin masa basinda karar verdigini savundu. Ziraat odalarinin çiftçiyi bir araya getiren bir birlik oldugunu kaydeden Karabayir " Ne yazik ki bir kaç istisna hariç 50 yildir kapimizi açip gelen olmadi. Bize 'tarimla ilgili söyle bir uygulamamiz olacak. Siz çiftçileri temsil ediyorsunuz, sizin bu konudaki görüsleriniz nedir? diye soran olmadi. Sakarya'ya gelen her yetkiyi yada bakan Tarim Il Müdürlügü'ne gidiyor. Bu kurumdakiler zaten devlet memuru. Burdaki insanlar 'çiftçi perisen' dermi?" seklinde konustu.

Karabayir, çiftçilere verilen sözlerinde tutulmadigini dile getirerek, Sakaryali çiftçinin daha 2004 yilindan kalan dogrudan destek pirimini alamadigini söyledi. Çiftçinin bir çok sikintiyla bogustugunu anlatan Karabayir, Türk tariminin giderek kan kaybettigini söyledi. Tarim arazilerinin sürekli bölündügünü, çiftçi için en gerekli olan gübre konusunda sikinti yasandigini, üretilen ürünün degerini bulmadigini kaydeden Karabayir söyle dedi " Bu ülke insanlarinin halen yüzde 50'ye yakini geçimini tarimdan asgliyor. Ancak gerektigi destegi alamiyor. Tarimda yeni bir reform sart. Bu reform yapilirken, çiftçilerin, ziraat odalarinin görüsünü alinmali. Masa basinda karar verilmemelidir"

Dünyada tarimin öneminin anlasildigini ve kisa bir zaman sonra tarimin altin degerinde olacagini dile getiren Karabayir açiklamasini söyle sürdürdü " Bu gün dünyanin en güçle ülkesi ABD tarima en büyük destegi veriyor. Gelismis AB ülkeleri de çiftçilerine inanilmaz katki sagliyor. Çünkü dünyanin gelecegi tarima bagli. Bu ülkeler bu gerçegi farketmisler. Ne yazik ki ülkemizde tarim hep geriye gidiyor. Artik Türkiye denilince akla gelen ürünleri bile ithal eder olduk. Sonumuz iyi görünmüyor"

Yetkililere çagrida bulunan Karabayir, iyi bir düzenleme ile tarimdan çok büyük ekonomik kazanç saglanabilecegini, bunun içinde mutlaka çiftçiyi gerçekten temsil eden ziraat odalarinin görüsünün alinmasi gerektigini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious