Ayvalık'taki yangın kontrol altında

  • Giriş : 04.07.2006 / 00:00:00

Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'nde Paşalimanı ve Şeytan Sofrası bölgelerindeki ormanlık alanda çıkan orman yangını bazı bölgelerde kısmen kontrol altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yangında şu ana kadar yaklaşık 300 hektar ormanlık alan zarar gördü.
Saat 23.00 sıralarında başlayan ve rüzgârın da etkisi ile hızla büyüyen orman yangını sabah saatlerine kadar etkili olmaya devam etti. Yangına, Balıkesir, Çanakkale ve Edremit başta olmak üzere çevre ilçelerden de takviye itfaiye ekipleri müdahale ediyor. Bu arada Antalya'dan gelen Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait yangın söndürme uçakları da yangına havadan müdahale etmeye başladı. Havadan ve karadan yürütülen söndürme çalışmaları neticesinde yangın bazı bölgelerde kısmen kontrol altına alındı. Şiddetli rüzgarın etkisini devam ettirmesi nedeniyle diğer bölgelerdeki yangın devam ediyor.

Yangın nedeniyle bölgedeki bazı yazlık evler tahliye edildi. Yangının bazı yerleşim yerlerini de tehdit ettiği belirtiliyor. Badavut ve Cemko isimli yerleşim yerlerindeki 50'ye yakın yazlığın boşaltıldığı bildirildi.

Ayrıca, Edremit 19. Piyade Tugayı'ndan yangın söndürme çalışmalarına katılmak üzere bölgeye sevkedilen 20-25 araçlık askeri birlik de söndürme çalışmalarına katıldı.

Bölgeye gelerek incelemelerde yangın söndürme çalışmalarına bizzat nezaret eden Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, olayın çok büyük ve üzücü olduğunu söyledi. Yangının kontrol dışında geliştiğini vurgulayan Vali Hatipoğlu, alevlerin rüzgârın etkisiyle büyüdüğünü kaydetti. Olay yerine gelen Ayvalık Kaymakamı Nazım Madenoğlu ise, halkı megafonla uyararak olay yerinden uzaklaşmalarını istedi.

Vali Hatipoğlu, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, yangında 300 hektar çamlık alanın zarar gördüğünü, belirterek, Antalya'dan gelen TSK'ya ait 3 yangın söndürme uçağı ile Orman İşletmesi'ne ait 1 helikopterin yangına havadan müdahale ettiğini, çevre il ve ilçelerden gelen yangın söndürme ekip ve ekipmanlarının da yerden yürüttükleri çalışmalarla söndürme çabalarının devam ettiğini söyledi. Balıkesir, Bursa, İzmir, Manisa, Çanakkele il ve ilçelerinden bölgeye gelen 69'u orman işletmesine, değirleri özel sektöre ait 90 arazözün söndürme çalışmalarına katkıda bulunduğunu belirten Vali Hatipoğlu, bazı yazlık evlerde kalan yaklaşık 100 kişinin tahliye edildiğini, söyledi. Hatipoğlu, tatil köylerinde herhangi bir risk, tehlike bulunmadığını da sözlerine ekledi. Vali Hatipoğlu, söndürme çalışmaları sırasında rüzgarın yönlendirdiği alevlerin bir ara üzerlerine geldiğini ve ciddi bir tehlike atlıttıklarını da aktardı. Hatipoğlu, "Ağaçların bir bölümü kurtardık. Alanı kaplayan yangının bir kısmının örtü yangını olduğu görülüyor. Küçük çamlar çok zarar gördü tabii. Ama büyük çamların bir kısmını kurtardık" dedi.

Fırtınanın tüm şiddetiyle devam ettiği bölgeye, alevler ve aşırı duman hakim oldu. Bu arada, gelişmeyi takip eden basın mensuplarından yerel Yeni Asır Gazetesi muhabiri Nilgün Kaya, yangın alanını kaplayan yoğun dumandan etkilendi. Bölgede bulanan bir ambulansta oksijen verilen bayan muhabirin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Yapılan söndürme çalışmalarının ardından bazı yerlerde kısmen kontrol altına alınan yangın, bazı kesimlerde ise poyrazın da etkisiyle devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious