Az uyku şişmanlatıyor

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Az uyku uyuyanların şişmanladığı tespit edildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uyku ile kilo alma arasındaki bağlantı konusunda şimdiye dek yapılan en kapsamlı araştırmada, geceleri 5 saat veya daha az uyuyan kadınlarda, 7 saat uyuyanlara oranla en az 15 kilo alma riskinin yüzde 35 olduğu belirlendi.

San Diego kentinde yapılan ABD Göğüs Hastalıkları Vakfı yıllık konferansında sunulan araştırmaya göre, geceleri 5 saat veya daha az uyuyan kadınların, 7 saat uyuyanlara oranla yüzde 15 daha fazla obez olma riski bulunduğu ortaya çıktı.

Bulgular, ABD’de hemşirelerin sağlığı konusunda 68 bin 183 orta yaşlı kadın üzerinde yapılan ve 16 yıl izlenen araştırma çerçevesinde elde edildi. Araştırmaya katılan hemşireler, 1986’dan itibaren uyku alışkanlıkları ve kiloları konusunda iki yılda bir araştırmacıları bilgilendirdiler.

Araştırmaya göre, geceleri 5 saat veya daha az uyuyan kadınlar, 10 yıl sonunda ortalama 2,5 kilo alırken, 7 saat uyuyanlar 0,7 kilo aldılar.

Araştırmayı yürüten Cleveland’daki Case Western Reserve Üniversitesi’nden Profesör Dr Sanjay Patel, bu miktarın önemsiz gibi görünebileceğini ancak, bunun ortalama bir rakam olduğunu, çünkü pek çok kadının çok daha fazla kilo aldığını söyleyerek, “Az miktarda alınan kilo bile kalp ve diyabet hastalığı riskleri doğurabilir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious