Az ve sık yemek yiyin

Az ve sık yemek yiyin.7108
  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Az ve sık yemek yerseniz kilo sorunu yaşamazsınız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Taş Devri diyetinde beslenme alışkanlıkları kadar yaşam tarzının da belirleyici olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Aydın, sorularımızı yanıtladı:

Taş devri diyetinin yaşam tarzı nedir?

Hava kirliliği olan yerlerden mümkün olduğunca uzaklaşın. Derin derin temiz hava soluyup, hücrelerinizdeki oksijeni artırın ve onları gençleştirin. Güneşli havalarda en az yarım saat gözlüksüz olarak güneşe çıkın, kışın ise saat 11.00-13.00 arası güneşi kaçırmayın. Güneş ışınları daha rahat uyumanızı sağlar, depresyonu azaltır ve D vitamini sentezini artırır. D vitamini; kemik hastalıklarına, romatizmal hastalıklara, kansere (deri kanseri dahil!) ve çeşitli müzmin hastalıklara karşı koruyucudur. Ancak yazın mayo ile güneşlenirken başlangıçta güneşte fazla kalmayın (özellikle saat 11.00-13.00 arası). Dengeli şekilde yanın, haşlanmayın!

Yorgunluk da neymiş?

Akşam saatlerinde nelere dikkat edilmeli?
Mümkünse saat 22.00'den önce yatın. Ayağınızı sıcak, başınızı serin tutun. 5 saatten az, 9 saatten fazla uyumayın. Uykudan 1-2 saat önce televizyon izlemeyi bırakın. Taş Devri diyetini uyguladıktan en çok bir hafta sonra yorgunluğunuz ortadan kalkar. Kendinizi gençleşmiş hissedersiniz ve daha erken uyanırsınız.

Ne sıklıkla yemek yemeyi öneriyorsunuz?

Uzakdoğulular gibi az ve sık yemek, insülininizde fazla artışa yol açmadığı için formda kalmanızı sağlar. Bu nedenle öğün miktarları, Çinlilerin dediği gibi olmalı; sabah kahvaltılarını kuvvetli yapın, akşam yemeği hafif olsun. Yemek miktarlarını ise gün içinde yiyeceklerinizin toplam 6 porsiyon oluğunu düşünerek şöyle bölümleyin: Sabah 3, öğle 2, akşam 1 ya da daha iyisi; sabah 2, kuşluk 1, öğle 1, ikindi 1, akşam 1. Ayrıca saat 19.00-20.00'den sonra yemek yemeyin ve lokmaları iyice çiğneyin!

Hangi sporlar yapılmalı?

Günde en az yarım saat hızlı yürüyüş yapılmalı ya da yavaş koşulmalı ve merdivenler çift çift çıkılmalı. Günde en az 3-5 dakika kültür fizik hareketleri yapılmalı (özellikle bel ve boyun kaslarını çalıştırın). Yorgun düşüren hareketlerden kaçının. Egzersiz ağırlığı kontrollü bir şekilde artırılmalı.

Turşu yiyin

Diyet uygularken bağırsak sistemi neden bozulur?
Karbonhidrattan zengin ve rafine gıdaların yenmesi, çeşitli toksinler ve antibiyotikler; normal bağırsak florasını bozarak zararlı bakterilerin üremesine yol açar. Probiyotiklerin bağırsak mukozası üzerinde oluşturduğu koruyucu tabakanın ortadan kalkması, bağırsak geçirgenliğini artırır. Böylece, nötralize edilmemiş toksinler kan dolaşımına geçer.

Bağırsak yapısını korumak için ne öneriyorsunuz?
Un ve şekerden fakir, sebze, meyve, et ve yumurta gibi doğal gıdalardan zengin bir diyet, bağırsak florasının koruyuculuğunu bozmaz. Fermantasyon ürünler olan turşu, yoğurt, peynir, şarap, boza ve sirke de bağırsak florasında bulunan probiyotikleri artırır. Pastörizasyon ise gıdalardaki probiyotikleri büyük ölçüde tahrip eder. Probiyotikten en zengin gıdalar, anne sütü ve Kafkasya'nın milli içeceği olan kefirdir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious