Az yağan yağmur hanedanlığı yıktı

Az yağan yağmur hanedanlığı yıktı.9781
  • Giriş : 19.01.2009 / 03:58:00
  • Güncelleme : 18.01.2009 / 23:36:37

Çinli ve ABD'li uzmanlardan oluşan bir ekip, Çin tarihindeki 5 büyük hanedanlıktan üçünün, zayıf geçen muson dönemlerinin ardından yıkıldığını belirledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'in kuzeybatısındaki Gansu eyaletinde bulunan Wangxiang Mağarası'ndaki dikitleri inceleyen uzmanlar, yağmur sularındaki kalsiyumların birikmesinden oluşan doğal yapılardan Asya'nın bin 800 yıllık Muson kayıtlarını çıkardı.

Dikitlerdeki kalsiyum birikimlerinden Muson yağışlarının hangi yıl güçlü, hangi yıl da zayıf geçtiğini ortaya çıkaran uzmanlar, Tang, Yuan ve Ming hanedanlıklarının yıkılış dönemlerinden ortalama 10 ila 20 yıl öncesinde mutlaka verimsiz bir Muson dönemi yaşandığını belirledi.

Bu durumun Çin'in en önemli besin kaynağı sayılan pirinç hasatını olumsuz etkilediğini söyleyen uzmanlar, kurak geçen yağış dönemlerinin ardından yaşanan kıtlıkların toplu isyanlara neden olduğunu, bunların da bahsi geçen hanedanlıkların yıkılmasında önemli etkenler arasında sayılabileceğini kaydetti.

İNSAN FAKTÖRÜ

Araştırmacılar, son 50 yılın Muson yağışları üzerinde insanoğlunun etkilerini de görmenin mümkün olduğunu söylüyor. Dikit oluşumları üzerinde yapılan araştırmalarda, birikintilerin içerisinde sera gazlarının yoğun olarak bulunduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*