Az ye, çok yaşa!

Az ye, çok yaşa!.6484
  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Günümüzün hızlı yaşam şartları, çevre ve hava kirliliği, özellikle fast food yaşam tarzı insan ömrünü kısaltıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

92 yaşındaki 2'si kız 3 çocuk annesi Aliye Tektaş uzun yaşamın sırrını her yıl 3 ay bulunduğu Zorkun Yaylası ve az yemesine borçlu. Tanıyanları uzun ömründen dolayı Tektaş'a "Asırlık Çınar" diyor.

Gözleri sağlıklı insanlar gibi iyi gören, kulakları çok rahatlıkla duyabilen ve herhangi bir rahatsızlığı olamayan Aliye Tektaş'ın bu hali görenlerin "Maşallah bu yaşta bu canlılık" diyerek iç geçirmelerine neden oluyor.

Herhangi bir rahatsızlığı olmayan doktor yüzünü ömrü hayatında pek görmeyen Tektaş, uzun ömrünü ve sağlıklı ve dinç olmasını yayla havası teneffüs etmesinde ve her önüne geleni yememekte bulduğunu dile getiriyor.

"Can Boğazdan gelir" sözünün aksine fazla bir şey yemeyen ancak düzenli ve dengeli beslenen asırlık çınara "Ne yedinde de bu kadar uzun ve sağlıklı yaşadın?" diye sorduklarında "Fazla bir şey yemiyorum. Sadece dengeli besleniyorum" diye cevap veriyor.

Şu anda istediği her şeyi rahatlıkla yiyebildiğini hiçbir şeyden mahrum yaşamadığını kaydeden Tektaş, perhiz yapma gibi bir derdinin olmadığını aktarıyor.

Adana'da yaşamını sürdüren ancak 50 yıldan bu zamana kadar yılda 3 ay yaylada kalan şehrin stresinden uzak çam havası içerisinde bir zamanda geçiren Tektaş, "Her yaz sıcaklar başladığında Osmaniye'nin gözde yaylalarından Zorkun Yaylası'na giderim. Burada bir yılın yorgunluğunu stresini atarım" diye konuşuyor.

Yazın başlamasıyla birlikte Zorkun Yaylası'na gelen Tektaş Eylül ayının sonuna kadar, orada kalıyor. Yaşamını tek başına sürdürebilen ve bütün ihtiyaçlarını karşılayabilen 92 yaşındaki Tektaş gençliğinde terzilik yapmış.

Sürekli çalıştığını bir şeylerle uğraştığını dile getiren Tektaş'ın sağlığı, "İşleyen demir pas tutmaz" sözünü doğruluyor.

Tektaş "Kendimi bildim bileli çalıştım. Bu çalışma beni zinde tuttu. Şu yaşımda dahi bir şeylerle uğraşıyorum. Çalışmasam otursam bu kadar zinde ve sağlıklı olmazdım. Her şeyi ölçülü yapmak gerekiyor."açıklamasını yapıyor.

Çevresinde görenler de Aliye teyzeye gıpta ile bakıyor. 92 yaşındaki bir insandan beklenmeyen dinçlikte ve sağlıkta olan Tektaş gençlere ise şunları öğütlüyor."Fast food yemeklerden uzak durun abur cubur ve fazla yemeyin. Çok çalışın spor yapın ve zaman zaman kendinizi dinleyin. Ama her şeyden önemlisi hayata gülümseyerek bakın"

Bu arada Aliye teyzenin 40 yıllık yayla komşusu Ekrem Erbilek (60) şunları söylüyor: " Aliye Nene, yaşından beklenmeyen şekilde çok canlı ve dinamik. Yıllardır her yaz yaylaya gelirim. Aliye teyzeyi her yıl hiç yaşlanmamış bulmak beni şaşırtır."

92 yaşındaki Aliye Tektaş'ın sağlığında her yıl kaldığı Zorkun Yaylası'nın çok faydasının olduğunu belirten Erbilek, "Ben de yazın sıcağından kaçmak için yaylaya gelirim. Bu araya geldiğimde kendimi yenilenmiş hissediyorum. Havası suyu ve doğasıyla bambaşka" diyerek yaylada enerji depoladığını aktarıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious