Azalan su havzaları ishale davetiye çıkarıyor

  • Giriş : 02.07.2007 / 11:35:00

Gittikçe yükselen hava sıcaklığı, ishal vakalarının da artmasına sebep oldu. Hastalığı basite alıp evde tedavi etmeye çalışanlar, ilginç yöntemler uyguluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İshalin kesilmesi için gazoz, Aspirin, kahve ve limon tuzu içenler gibi mazı bitkisi yiyenler de bulunuyor. Uzmanlar ise kocakarı ilaçları diye bilinen yöntemlerin hiçbirine katılmıyor.

Bu denemelerin bağırsak hareketlerini durdurmaktan öteye gitmeyeceğini söyleyen Dr. Hamit Topugil, havaların mevsim normallerinin üzerinde sıcak gitmesinden dolayı ishalde artış olduğunu belirtti. Sıcağın anormal şartlar ortaya çıkararak kalp ve solunum rahatsızlıklarının yanısıra ishali de tetiklediğini vurgulayan Dr. Topugil, limon tuzu, kahve, gazoz ve mazının ishalin durmasına ya da hastalığın tamamen geçmesine etki etmeyeceğini açıkladı. İshalde bağırsak içndeki zararlı mikropların atılmasının vücudun savunma sisteminden kaynaklandığını ifade eden Topugil, "Atılamayan mikroorganizma, tenezim denen sancılanma ve kusmalara sebep olur. Kocakarı ilaçları yerine bol sıvı içmek ve yağsız gıdalarla beslenmek bile bazen yeterli olabilir." dedi.

Sıcak ortamda yiyeceklerin çabuk bozulduğunu, azalan su havzalarında bağırsaklar için zararlı mikorganizmaların çoğaldığını kaydeden Dr. Topugil, şebeke sularının kesinlikle içilmemesini tavsiye etti. Her ne kadar su arındırma işlemine tutulsa da dağıtımla uç noktalar arasında temizlik yönünden fark olmadığını anlatan Topugil, "Bu açıdan bakılacak olursa, içme suyu olarak kaynağında şişelenen sular tercih edilmeli. Bu yapılamıyorsa, içme suyunu kaynatmak çözüm olabilir. Su havzalarında yeterli su olmaması, ishale davetiye çıkaran miroorganizmaların üremesine yol açıyor. 'Benim bünyem güçlü, bir şey olmaz' demeyin ve şebeke suyunu içmeyin." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious