Azerbaycan: Ermenistan çekilmeli

Azerbaycan: Ermenistan çekilmeli.8922
  • Giriş : 06.05.2009 / 14:19:00

Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov, "Ermenistan; Azerbaycan ve Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tanımalı, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından geri çekilmelidir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov, gazetecilere yaptığı açıklamada Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun çözümüne yönelik artık somut modelin hazırlanacağını anlatarak, "Azerbaycan'ın işgal altındaki tüm toprakları boşaltılmalıdır. Karabağ Azerbaycan'ın dahilinde kalacak ve iki toplumun bu bölgede ortak yaşaması için somut model hazırlanacak" diye konuştu.

Bunu genel olarak sürecin temel yapısı olarak gördüklerini söyleyen Azimov, bu amaçlara ulaşmak için çeşitli aşamalardan geçilmesi gerektiğini kaydetti.

Azimov, Karabağ sorununun çözümüyle ilgili tüm konuların Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın 7 Mayıs'ta Prag'da yapacakları görüşmeleri sırasında müzakere edileceğini bildirdi.

Türkiye ziyaretine de değinen Azimov, temasları kapsamında ikili ilişkiler, bölgesel sorunlar ve güvenlik gibi konuların ele alındığını ve her iki ülkenin amaçlarının aynı olduğunu kaydetti.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için Ankara'nın Karabağ'ı ön şart olarak ileri sürüp sürmediği sorusu üzerine Azimov, Cumhurbaşkanı Aliyev'e danıştıktan sonra ancak bu soruyu yanıtlayabileceğini söyledi.

Ateşkes ihlalleri

Öte yandan Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan silahlı güçlerinin Azeri-Ermeni cephe hattında ateşkes ihlallerinde bulunduğunu bildirdi.

Bakanlık açıklamasında, bir bölümü işgal altında bulunan Goranboy ve Ağdam bölgelerinde yerleşik Ermeni güçlerinin, yakın bölgelerde konuşlanmış Azeri güçlerine belirli aralıklarla ateş açtığı kaydedildi.

Açıklamada, dün akşam saatlerinde yapılan ateşkes ihlallerin karşı ateş açılarak sona erdirildiği ve can kaybı olmadığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*