Azerbaycan'da Türkçe tartışması!

  • Giriş : 18.12.2007 / 19:28:00
  • Güncelleme : 18.12.2007 / 20:01:53

Azerbaycan meclisi Türk dizilerinin Türkçe yayınlanıp yayınlanmamasını tartıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Esadov, ülkedeki ulusal televizyon kanallarında Türkiye'den alınan film ve dizilerin Türkiye Türkçesi'nde yayınlanmasının doğru olmadığını savunarak, ''Azerbaycan'da devlet dili Azerbaycan dilidir. Bu nedenle televizyon kanallarındaki yayınlar da Azerbaycan dilinde olmalı'' dedi.

Milli Meclisin bugünkü oturumunda Milli Radyo ve Televizyon Şurasının ''televizyon kanallarındaki yayınların Azerbaycan dilinde olması'' yönündeki kararı ele alınırken görüşünü açıklayan Esadov, bu kararın Türkiye Türkçesi'ndeki yayınları yasaklamadığını, ancak yayınların Azerbaycan dilinde olmasını konu aldığını anımsattı. Esadov, ''(Kararda) Televizyon yayınlarının Azerbaycan dilinde olması tavsiye ediliyor. Televizyon kanallarıysa Türkçe olan programları alıp, çevirmeden olduğu gibi yayınlıyor. Bizim kendi dilimiz var ve yayınlar da bu dilde olmalı'' dedi.

Milli Meclis Başkan Yardımcısı Bahar Muradova da konuşmasında, ''Azerbaycan dilinin, Türk dili (Türkiye Türkçesi'nin) tarafından olumsuz etkilendiğini'' savunarak, şunları söyledi: ''Türk dilinin çeşitli kolları ve lehçeleri var. Ama bizden başka hiçbir Türk dilli ülke kendi dilini Türk dili (Türkiye Türkçesi) ile aynı görmüyor. Herkes kendi dilinde konuşmalı. Türkiye ile her ne kadar yakın ve kardeşlik ilişkilerimiz olsa da, kendi dilimizi korumalıyız. Milli Radyo ve Televizyon Şurası'nın bu yöndeki kararını olumlu buluyor ve destekliyorum.''

Oturumda söz alan milletvekili Baba Tağıyev de kararı desteklediğini bildirdi.
Karar Mantıksız

Milletvekili Aynur Cemalgızı ise bu kararın mantıklı olmadığını ve desteklemediğini belirterek, şunları söyledi: ''Azerbaycan ve Türkiye'deki dil arasında fark yok. Bu nedenle Türk dilindeki (Türkiye Türkçesi'ndeki) programların Azerbaycan diline (Azerbaycan Türkçesi'ne) tercüme edilmesi önemsiz. Bunun için önemli oranda mali kaynak ayrılması da gereksiz.''

Türkiye Türkçesi'nin Azerbaycan Türkçesi'ne olumsuz bir etkisi olmadığını da vurgulayan Cemalgızı, bu nedenle Milli Meclisin Türkiye Türkçesi'ndeki film ve dizilerin yayınlanmasının yasaklanmasına karşı çıkması gerektiğini kaydetti. Cemalgızı, ''Azerbaycan dilini korumak istiyorsak, onu başka dillerden korumalıyız'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious