Azerbaycan'dan doğalgaz alınmaya başlandı

  • Giriş : 03.07.2007 / 19:23:00

Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR Başkanı Rövnak Abdullayev, ''Türkiye'ye doğal gaz ihracatının bugünden itibaren başladığını'' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Abdullayev, Bakü'deki SOCAR merkez binasında düzenlediği basın toplantısında, Azeri doğal gazını Türkiye'ye taşıyacak Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hattını besleyecek ana rezerv Şahdeniz yatağında üretime 2006 yılında başladıklarını anımsatarak, bugüne kadar Şahdeniz'den 700 milyon metreküp doğalgaz üretildiğini kaydetti.

Şahdenizden bugüne kadar üretilen doğal gazın 538 milyon 444 bin 551 metreküpünün Azerbaycan'a, 100 milyon 890 bin metreküpünün Gürcistan'a ve 45 milyon metreküpünün ise BTC şirketine verildiğini belirten Abdullayev, Türkiye'ye de bugünden itibaren gaz ihraç etmeye başladıklarını vurguladı.

Abdullayev, imzalanan anlaşma kapsamında Azerbaycan'ın bu yıl Türkiye'ye 2 milyar 800 milyon metreküp doğal gaz ihraç etmesinin öngörüldüğünü, ancak bu rakamın daha sonra yapılacak görüşmeler doğrultusunda artırıla bileceğini kaydetti.

İlk aşamada Türkiye'ye yılda 6 milyar, Gürcistan'ın 300 milyon, Azerbaycan'ın ise 1 milyar 500 milyon gaz almasının öngörüldüğünü ifade eden Abdullayev, ilave alınacak gazın ise başka fiyattan satılacağını bildirdi.

SOCAR Başkanı Abdullayev, anlaşmaya göre, söz konusu gazın Türkiye'ye 120 dolara verildiğini, Türkiye'nin ise Yunanistan'a 149 dolara satacağını açıkladı.

Abdullayev, Botaş ile Yunanistan arasındaki yapılan anlaşmanın Botaş'ın yılda 800 milyon metreküp gaz ihraç etmesini öngördüğünü ifade ederek, Türkiye ile yapılan görüşmelerde bu gazın yarısının Azerbaycan tarafından karşılanmasının ele alındığını söyledi.

Abdullayev, ilk aşamada Şahdeniz yatağından üretilecek doğal gaz hacminin 8 milyar, ikinci aşamada yani 2012'de 12 milyar ve 2015'de ise bu rakamı 20 milyara ulaştırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Azerbaycan'ın, Türkiye'nin dışında başka ülkelere de doğal gaz ihraç edip etmeyeceği yönündeki bir soru üzerine Abdullayev, bunun gelecekteki gaz üretim hacmine bağlı olduğunu bildirdi.

Şahdeniz yatağının dünyanın en zengin yataklarından biri olduğunu söyleyen Abdullayev, söz konusu yatakta 1 trilyon metreküpten fazla doğal gaz ve 300 milyon tondan fazla kondensat bulunduğunu söyledi.

Ülkesinde doğal gaz sorunun yaşanmadığını ve 2008 yılına kadar ülkenin tüm bölgelerinin gazla temin edileceğini belirten Abdullayev, böylelikle Azerbaycan'ın sadece petrol değil aynı zamanda doğal gaz ihracatçısı ülke olacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious