Azerbaycan'dan Ermenistan'a gözdağı

Azerbaycan'dan Ermenistan'a gözdağı.10754
  • Giriş : 25.06.2008 / 09:41:00

Dağlık Karabağ'ın işgaline devam eden Ermenistan'a, soruna barışçı yolla çözüm bulunmadığı takdirde savaş açacağı uyarısı yapan Azerbaycan, tarihinin en büyük askeri geçit törenini gerçekleştirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Ermenistan'a gözdağı niteliğindeki törenin oldukça görkemli olacağını açıkladı.

Kara, hava ve deniz kuvvetleri birliklerinin katılacağı askeri geçit, Azerbaycan'ın bağımsızlığına şahitlik eden ve bu yolda çeşitli kanlı olayların gerçekleştiği Azatlık Meydanı'nda yapılacak. Askeri geçitte Türk Şahinlerini örnek alarak oluşturulan Azerbaycan Şahinleri de yer alacak. 7 Mig 21 jetinden oluşan Azeri Şahinler, en son Türk Şahinlerin gösteri yaptığı Bakü semasında güç gösterisi yapacak.

Geçit için hazırlıklar önemli ölçüde tamamlandı. Askeri donanma sahile yaklaştırıldı, tank ve benzer zırhlı araçlar başkent Bakü'ye girdi. Helikopterler ve jetlerin gösteri hazırlığı ise devam ediyor. Hazırlıkların son gününe Savunma Bakanı Sefer Abiyev de katıldı. Bakan Abiyev, Azeri Şahinlerini Azatlık Meydanında üst düzey askeri yetkilerle birlikte seyretti.

26 Haziran Ordu Günü nedeni ile düzenlenen geçit, Ermenistan'a gövde gösterisi şeklinde yorumlanıyor. Azerbaycan, Dağlık Karabağ'ın işgalden kurtarılması için Ermenistan'la yürütülen barış görüşmelerinin sonuç vermeyeceği takdirde savaş yolunun da alternatif olduğunu sürekli en üst düzeyde beyan ediyor.

Azerbaycan, 2008 yılı askeri harcamalarını Ermenistan'ın toplam devlet bütçesine ulaştırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious