Azeri basını: PKK, Karabağ'a yerleşiyor

Azeri basını: PKK, Karabağ'a yerleşiyor.16899
  • Giriş : 17.02.2008 / 14:35:00

Azerbaycan basını, Kuzey Irak'tan kaçan PKK'lı teröristlerinin Ermenistan'ın işgali altındaki Yukarı Karabağ'a yerleştirildiğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Azeri gazeteleri, İsrail gizli servisi MOSSAD'ın da konuyla ilgili bir dosyayı Ankara'dan sonra Azeri yetkililere sunduğunu yazdı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta yaptığı hava operasyonundan önce buradaki Kürt ailelerin İran üzerinden Azerbaycan'a geldiği yönünde, yetkililerin doğrulamadığı iddialar ortaya atan Azeri gazeteleri, son 2 günde PKK teröristlerinin Yukarı Karabağ ve Ermenistan’a yerleşmeye başladıklarını bildirdi.
Muhalif Müsavat gazetesi, 3 gün önce Ankara'dan sonra Bakü'ye gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı'nın terörle mücadele konusudaki Müşaviri Frank Urbancik'in, Azeri yetkililerle bu konuda görüşmeler yaptığını yazdı. Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov'un “PKK'nın Azerbaycan'ı da tehdit etmeye başladığı” sözlerine yer veren gazete, şimdiye kadar işgal altındaki Azeri şehri Laçin'e 56 teröristin aileleri ile birlikte yerleştiğini öne sürdü. ABD'li yetkililerin Azeri yetkililerle PKK konusunu görüşmesinin etmesinin durumun ciddiyetini gösterdiğini kaydeden Müsavat gazetesi, örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ağır darbeler yemesinden sonra yer değişikliğine yöneldiğini belirtti. İran ve Türkiye’den Ermenistan sınırını sivil giyimler içinde normal kişiler gibi geçen PKK teröristlerinin Ermenistan'ın Gorus, Masis ve Qukark kentleri ile Azerbaycan'ın Ermeni işgali altındaki Fuzuli ve Laçin şehirlerine yerleştiklerini yazan gazeteye göre, İsrail gizli servisi MOSSAD da Ankara ve Bakü’ye bu konuda birer dosya verdi.

Müsavat'ın haberinde İsrail'in ‘Jarussalem Post’ gazetesinin istihbarat kaynaklarına dayanarak ‘PKK’nın Yukarı Karabağ topraklarında kamplar kurduğu’ iddialarına yer verildi. İsrail gazetesine göre, “PKK teröristleri Ermeni gizli servisince himaye ediliyor ve bu ülkedeki Kürt kökenli işadamlarından da parasal destek görüyor. İsrail gizli servisine yakınlığı ile bilinen ‘Debka File'ın da aynı yönde haber verdiğini belirten gazete, Ermenistan’da PKK teröristlerine vatandaşlık verildiğini de ileri sürdü.

Azerbaycan'ın tarafsız ‘525'inci Gazetesi’ de, Türk televizyon ve gazetelerinden alıntılar yaparak iddialara katıldı. ABD’nin Bakü Büyükelçiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Jonathan Hanek, ise Liberty Radyosu’na yaptığı açıklamada, ABD’li yetkililerin Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı sorumluları ile enerji hatlarının güvenliği meselesini müzakere ettiklerini ve bu çerçevede PKK sorununun da gündeme getirildiğini ve konunun araştırılmaya başlandığını ifade etti.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious