Azeri koreograf Gahraman Nasirov, vefat etti

Azeri koreograf Gahraman Nasirov, vefat etti.8735
  • Giriş : 05.04.2008 / 10:09:00

Azeri koreograf Gahraman Nasirov (67), İstanbul'da geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Koreograf Nasirov'un cenazesi, memleketi Azerbaycan'da toprağa verilecek.

Gahraman Nasirov, 1941 yılında Bakü'de doğdu. Azerbaycan Ordusu Şarkı ve Dans Topluluğunda başladığı sanat yaşamı boyunca birçok ülkede sahneye koyduğu oyunların görsel yönetmen ve baş dansçılığını üstlendi.

Azerbaycan Devlet Müzikal Tiyatrosu, Askeri Şarkı ve Dans Tiyatrosu'nda sivil dansçı, Azerbaycan Devlet Şarkı Tiyatrosu'nda bale dansçısı olarak görev yapan Nasirov, 1974'te Azerbaycan Devlet koreografi okulundan mezun oldu. Nasirov, Azerbaycan Devlet Dans Topluluğu'nda bir süre assolist olarak çalıştı.

Moskova Uluslararası Güzel Sanatlar Bale Bölümü rejisörlüğü, Belçika Kraliyet Modern Dans Topluluğu'nda başkoreograf olarak görev alan Nasirov, Moris Bejar'ın Kremlin sahnesinde sunduğu 9. Bethoven Senfoni Balesinde talebeleri ile dans etti.

Dünya Gençler ve Talebeler Festivali'nde Azerbaycan Cumhuriyet Devlet Dans Topluluklarının Genel Sanat Yönetmenliği görevini üstlenen Nasirov, 1989'da İstedat (Cengi) Dans Grubu'nu kurdu.

Nasirov, 1990'da Uluslararsı Dans Festivali Şampiyonu oldu. Nasirov, 1994-1996 yıllarında Süha Alper Bale ve Dans Okulu'nda dans eğitmenliği yaptı.

Özel Özlem Bale Okulu Genel Sanat Yönetmenliği, Özel Art Akademik Bale ve Dans Okulunda Dans Eğitmenliği yapan Nasirov, 2000-2005 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü'nde karakter eğitmenliği görevini yürüttü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious