Azeri petrolünün Ceyhan yolculuğu bitiyor

  • Giriş : 07.03.2006 / 00:00:00

Yaklaşık bir yıl gecikme ile Ceyhan'a ulaşacak Azeri petrolü, yaz aylarının başında resmi törenle gemilere yüklenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Artık, sona doğru yaklaşılan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı projesinde resmi tören tarihi Enerji Bakanlığı tarafından 27 Mayıs olarak akredite edildi. Cihan muhabirinin BTC şirketinden aldığı bilgiye göre, Şubat 2006 itibariyle yüzde 99 ilerleme kaydedildi.

Boru Hattı ile ham petrol Bakü'den 10 Mayıs 2005 tarihinde verilmeye başlandı. 17 Kasım 2005'de Türkiye-Gürcistan sınırından, 18 Kasım 2005'de Türkiye sınırına 108 km uzaklıkta Posof'ta yer alan 1 No'lu pompa istasyonuna ulaştı. Petrolün sırasıyla PT2 pig istasyonuna ve Pasinler'deki 2 No'lu pompa istasyonu ardından bir sonraki durağı olan PT3 pompa istasyonu'na 15 Mart 2006'da ulaşması bekleniyor.

Boru hattı üzerindeki bütün inşaat işleri tamamlandı. Blok vanaların Sangaçal'da kontrol odasından yapılan ve tüm hattı kapsayan uzaktan kontrol testleri halen devam ediyor. 1 den 23'e kadar olan vanaların testleri bitirildi. Tamamlama çalışmaları devam etmekte olup bütün mekanik tamamlamaya yönelik dökümantasyon BTC Şirketi tarafından onaylandı. Enstrümantasyon bağlantı testleri ve sistemin devir sertifikasyonu LOT A da ve LOT B de tamamlanmış olup LOT C de sürdürülüyor. LOT C'de SH1 de yüzde 68 lik bir gerçekleşme sağlandı.

1 No'lu Pompa İstasyonu de petrolün devreye alınması ile ilgili olarak 20 Kasım 2005'de başlayan çalışmalar son aşamasına geldi. İşletme grubunun sahada mobilizasyonu tamamlandı ve operasyon ile işletmenin teslimine yönelik çalışmalar devam ediyor. SCADA panel kurulumu tamamlanırken, kablolama çalışmaları yürütülmeye devam ediyor.

Eksik işler listesinde yer alan işlerin tamamlanmasına çalışılıyor. Temel inşaat çalışmaları tamamlandı. Terminal'deki çalışmaların hedefi Ceyhan'a petrol'ün gelmesinden önce, sistemlerin petrol ile devreye alınması amacıyla kontrolün tamamlanması.Tam loop testleri ise devam ederken, ABB enstrümantasyon bağlantı testlerinin yüzde 90'ı test edildi ve BOTAS tarafından kabulleri yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious