Azeriler, 'Bağımsız Kosova'ya karşı

  • Giriş : 19.02.2008 / 08:08:00
  • Güncelleme : 19.02.2008 / 08:11:03

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Basın Şubesi Başkanı Hazar İbrahim, "Kosova'nın tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi uluslararası ilkelere aykırı ve yasa dışı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İbrahim, yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın Kosova'ya yaklaşımının başka ülkelerin tutumlarına göre değil, kendi ulusal çıkarları doğrultusunda olduğunu belirterek, "Bu konuda Rusya veya ABD yanlısı tutum diye bir şey yok, her ülkenin kendine göre ayrı bir tavrı var" diye konuştu.

Kosova'nın bağımsızlığının, uluslararası kamuoyunun Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili soruna yaklaşımda olumsuz etki yapmasının söz konusu olmadığını belirten İbrahim, "Kimseden korkumuz yok, Yukarı Karabağ'ın bağımsızlığının tanınabileceği gibi bir endişemiz de bulunmuyor. Bugüne kadar Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü tanıyan hiçbir ülke, Yukarı Karabağ'ı bağımsız olarak tanımadı" dedi.

Kosova'nın bağımsızlığı konusu Azerbaycan Milli Meclisi oturumlarında da gündeme gelmiş, oturumda söz alan milletvekilleri, "Bakü'nün şu an için tarafsız kalmasının daha uygun olacağı" yönünde görüş bildirmişti.

Yukarı Karabağ sorunu, Ermenistan'ın toprak talebiyle Sovyetler Birliği'nin son döneminde Azerbaycan'ı hedef alan çatışmalar başlatması, her iki ülkenin bağımsızlığını ilan etmesinden sonra savaşa dönüşmesiyle daha da büyüdü. Taraflar 1994 yılında ateşkes imzaladı ve barış amaçlı müzakereler başladı.

Ancak Ermenistan'ın Yukarı Karabağ dahil olmak üzere Azerbaycan topraklarının yaklaşık yüzde 20'sindeki işgali sürüyor. Yukarı Karabağ ve Ermeni işgali altındaki diğer bölgelerde yaşayan sivil halk zor kullanılarak bu bölgelerden çıkarıldı, zaman zaman da Hocalı katliamı gibi kıyımlarla karşılaştı. Azerbaycan toprak bütünlüğünün sağlanmasını isterken, Ermenistan Yukarı Karabağ'ın bağımsız olması veya Erivan'a bağlanmasını talep ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious