Azeriler İran hükümetini protesto etti

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

İran'da soydaşlarına hakaret eden bir gazeteyi protesto eden Azerilere yapılan müdahale, İngiltere'nin başkenti Londra'daki parlamento binası önünde kınandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Göstericiler, İngiliz polisinin aldığı güvenlik önlemleri altında gerçekleşen gösteride İran aleyhine yazılı döviz ve pankartlar açtılar.

Azeriler ayrıca Türksat uydusu üzerinden yayın yapan fakat İran'ın baskıları sonucu yayını durdurulan Günas kanalının yayınına izin verilmesini istedi. Haber Aktüel'e konuşan Britanya Azerbaycan Cemiyeti Başkanı Feride Penahova, Azeri vatandaşların sesi olan kanalın açılması için Türkiye'nin girişimde bulunmasını istedi.

Azerbaycan halkının öz dilinden mahrum edilmesini önlemek için toplandıklarını belirten Feride Penahova, "Bilgidiğiniz gibi on gündür Azerbaycan'da millet kendi haklanını korumak için ayaklanmışlardır. Ancak buna cevap olarak faşist İran hükümeti Azeri halkını öldürmeye devam ediyor. Buna itirazımızı göstermek için bugün burada toplandık."dedi

Ermenistan'ın İran'da 25 okulu bulunmasına karşın Azeri halkının eğitim hakkının ellerinden alındığını vurgulayan Penahova, "Bugün Azerbaycanlıların sesini dünyaya duyuran Günas kanalı var. Ancak bu kanal Türkiye tarafından kapatıldı. Bizim ricamız Türkiye'nin uydu üzerinden yayın yapn bu kanala tekrar izin vermesi" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious