Azeriler referanduma 'Evet' dedi

Azeriler referanduma 'Evet' dedi.10354
  • Giriş : 19.03.2009 / 08:09:00

Azerbaycan'da bugün yapılan anrayasa değişikliğiyle ilgili halkoylamasının resmi olmayan ilk sonuçlarına göre seçmenler değişiklikleri onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Merkez seçim Komisyonu (MSK) Başkanı Mezahir Penahov, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, kullanılan oyların yaklaşık yüzde 54'ünün sonuçlarının kendilerine ulaştığını, bu sonuçların anayasada yapılması öngörülen değişiklik ve ilavelerin halk tarafından onaylandığını gösterdiğini dile getirdi.

Anayasanın 29 ayrı maddesinde öngörülen toplam 41 değişiklik ve ilavenin ilgili maddeler temelinde 29 ayrı oylama yapıldığını anımsatan Penahov, buna göre değişikliklerin yüzde 88-92 oranında ''evet'' oyu aldığını kaydetti.

Penahov, sayımın gece boyunca devam edeceğini belirterek, bölgelerden yeni sonuçlar geldikçe sonucun değişebileceğini kaydetti.

Halk oylaması süresince kendilerine usulsüzlük veya yasa dışı uygulamalarla konusunda herhangi bir başvuru gelmediğini de ifade eden Penahov, bu konuda şikayet gelmesi durumunda gerekli çalışmayı da yapacaklarını söyledi.

Penahov, konuşmasında kullanılan oyların yüzde 50'den 1 fazlasının ''evet'' olması durumunda değişikliklerin kabul edilmiş olacağını ve katılımın yüzde 71.08 düzeyinde bulunduğunu anımsattı.

Öte yandan, bazı sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan sandık çıkış anketlerinin de ilk sonuçları açıklandı. Bu sonuçlara göre, seçmenlerin yüzde 50'den fazlası yapılan değişikliklere evet oyu verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*