Azerilerden İran'a karikatür tepkisi

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

İran Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup Azeri vatandaşı, İran'da bir gazetenin Azeriler'e hakaret içeren yazı ve karikatür yayınlanmasına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ellerinde 'Güney-Kuzey bir olsun merkezi Tebriz olsun, Ankara-Bakü-Tebriz, birlikte güçlüyüz biz, Türkçüyüz, Atatürkçüyüz, Laikiz' yazılı dövizler taşına grup bir basın açıklaması yaptı.

Grup adına yapılan açıklamada, "Bu eylem İran'da yaşayan Türklerin 80 yıllık İran Devleti baskılarına demokratik ve sivil yollarla 'hayır' demesidir. Bizler İran'daki Türklere destek veriyor, Azerbaycan Türkleri'ne yönelik baskıcı siyasete son verilmesini, İran Azerbaycan Türkleri'nin taleplerinin yerine getirmesini ve İran'ın baskıcı politikalarına boyun eğmeyerek sivil ve demokratik yollarla haklarını aradığı için tutuklanarak işkenceye maruz kalan insanların serbest bırakılmasını talep ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Grup üyeleri daha sonra "Ölüm olsun faşist Fars hakimiyetine,Ölüm olsun Fars şovenizmine, Haray haray biz Türküz, Ya azatlık ya ölüm, Ne mutlu Türküm diyen"' şeklinde Türkçe ve Azerice sloganlar attılar. Grup, yapılan basın açıklamasının ardından sloganlar atarak dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious