Azınlık haklarında ön protokol imzalandı

Azınlık haklarında ön protokol imzalandı.9027
  • Giriş : 28.10.2008 / 18:26:00

Irak vilayet meclisinde dini ve etnik azınlığa temsil hakkı verilmesi konusunda ön anlaşmaya varıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak parlamentosunda milletvekillerinin, yakında yapılması planlanan seçimlerde, vilayet meclislerinde dini ve etnik azınlıklara da temsil hakkı verilmesi konusunda ön anlaşmaya vardığı bildirildi.

Irak parlamentosu bölgesel ilişkiler komitesi başkanı Sünni milletvekili Haşim El Tayi, vilayetlerde dini ve etnik azınlıklara kota verilmesi konusunda ön anlaşmaya vardıklarını belirterek, milletvekillerinin bazı çekincelerine rağmen yarın tamamlamayı planladıkları teklifin, pazar ya da pazartesi parlamentoda oylanmasını beklediğini söyledi.

Tayi, BM'nin azınlıkların temsili planı temelinde düzenlenen teklif üzerinde, çoğu Irak'ın kuzeyinde yaşayan Şabak toplumunun, Kürt mü yoksa başka bir etnik grup mu olduğu konusunda anlaşmazlık olduğunu ifade etti.

PLAN VAR AYRINTI YOK

BM'nin Irak'ın başkenti Bağdat'taki sözcüsü Said Arikat ise BM yetkililerinin parlamentoya azınlıklarla ilgili bir plan sunduğunu belirtti, ancak plan hakkında ayrıntı vermedi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ocak ayında yapılması planlanan seçimlerden önce azınlıkların vilayet meclislerinde temsili için kota sağlanması konusunda milletvekillerine baskı yapıyor.

Irak parlamentosu geçen ay kabul ettiği yerel seçimler yasasında 50. maddede yer alan azınlıklara meclislerde kota verilmesini isteyen cümleyi son dakikada yasadan çıkarmıştı. Hristiyanlar ve diğer azınlıklar kararı protesto etmişti.

Irak genelinde 440 vilayet meclisi sandalyesi bulunuyor. Bu sandalyelerden bir kısmının azınlıklara verilmesi konusunda görüşmeler devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*