Aziz: Bu mahkeme, kişisel kan davası

Aziz: Bu mahkeme, kişisel kan davası.12348
  • Giriş : 20.05.2008 / 16:43:00

Irak'ta, Saddam Hüseyin döneminin önde gelen isimlerinden Tarık Aziz (72), bugün başlayan ve 7 eski Baas yöneticisiyle birlikte yargılandığı, tüccarların idamıyla ilgili davada, "bu mahkemenin kişisel bir kan davası olduğu" suçlamasında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mahkeme salonuna, birlikte yargılandığı diğer sanık "Kimyasal Ali" lakaplı Hasan Ali El Mecid ile birlikte ve bastonuyla giren Aziz, hakkındaki suçlamaları reddederek, Şiilerin liderliğindeki Bağdat hükümetinin eski rejimin üyesi olduğu için kendisinden intikam almaya çalıştığını iddia etti.

Önceki davalarda idam edilen devrik lider Saddam Hüseyin hakkında ifade vermeyi reddeden eski Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, "Bu mahkeme, kişisel bir kan davası. Devrim Komuta Konseyi üyesi olmaktan gurur duyuyorum" dedi.

Davanın Devrim Komuta Konseyi üyeliğinde odaklanmasının intikam anlamına geldiğini belirten Aziz, "Bunun kişisel bir intikam planı olduğunu biliyorum" diye konuştu.

Başsavcı Adnan Ali, Yüksek Mahkeme hakimi Rauf Abdurrahman'ın baktığı bu davada verilecek uygun bir cezanın, idam edilen tüccarların dul eşlerinin ve sevenlerinin yüreklerini teskin edeceğini belirtti.

Ali, tüm sanıkların insanlığa karşı suç işlemekle itham edildiğini açıkladı. İnsanlığa karşı suç için idam cezası öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious