Aziz Yıldırım kulüpten ihraç suçu işledi mi?

Aziz Yıldırım kulüpten ihraç suçu işledi mi? .9756
  • Giriş : 13.09.2007 / 13:18:00

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın, kulübe kendi villalarını satması olayının yankıları sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kulüp bu olayı “Normal” bulurken, bazı kongre delegeleri “Bu, ihraçlık bir suçtur” tezini savunuyor.

Fenerbahçe Kulübü yine karıştı. Kulübün, Başkan Yıldırım’a ait bir siteden 5 villa alması tartışması büyüyor. Kamuoyu bu olaydan Sabah gazetesinin 7 eylül tarihli nüshasında haberdar olmuştu.

Haberde özetle şu bilgilere yer verilmişti:

“Fenerbahçe Yönetimi, teknik heyet ve yabancı oyuncuları bir arada tutmak ve İstanbul'un farklı yerlerinde ev beğenen futbolcuların maliyetlerini düşürmek ve başka ülkelerden gelmiş yabancıların sorunlarını azaltmak amacıyla, Başkan Aziz Yıldırım’a ait bir siteden 5 villa aldı. Bu durum kulüp içinde tartışma yarattı. Bu durumun etik olmadığı öne sürülüyor. “

Bunun üzerine kulüpten, bu olayı savunan şöyle bir açıklama yapılmıştı:

“Haberde yazıldığı gibi 5 villa değil, 8 adet villa satın alınmıştır. Çünkü yabancı oyuncularla teknik heyet için bu miktarda villaya ihtiyaç vardır. Yukarıdaki gerekçelerle diğer sporcularımız için de bu şekilde evler alınmaya devam edilecektir. Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu'nda ve Fenerbahçe Genel Kurulu'nda her çeşit gayrimenkul ve sporcular için villa alınması konusunda Yönetim Kurulu'muza yetki verilmiş ve bu yetkiye istinaden satın alınma yapılmıştır. Villaların değerlerini tespit edebilmek için, çevredeki sitelerde ve başka inşaatlarda emsal niteliklere sahip başka villaların fiyat araştırması yapılmış %40 oranında daha ucuz ve yabancı oyuncuların istedikleri ve halen oturdukları villalar gibi daha lüks oldukları tespit edilmiştir ve bu konuda detaylı bir dosya hazırlanarak, arşivlerimize alınmıştır”

Evet, kulüp yönetimi aldığı kararı doğal olarak savunuyor. Ancak, kulüp içinde çok sayıda insan bu uygulamayı doğru bulmuyor. Spor3.com ile görüşen bu kişiler olayın Aziz Yıldırım’ın kulüpten ihraç gerektiren bir olay olduğu görüşünde.

Hemen parantez açalım. Şimdi doğal olarak “Kim bu kişiler ?” diyeceksiniz. Ancak bu kişiler bize “Aman adımızı yazmayın. Yoksa Aziz Yıldırım bize dünyayı dar eder” dediği için adlarını veremiyoruz. Tabi Aziz Başkan bu kişilerin iddia ettiği gibi despotik bir başkan mı, yoksa bu kişiler sadece arkadan konuşan, kişiliksiz insanlar mı, buna da siz karar verin. Bize kalırsa, Aziz Yıldırım despotik bir başkan, bize bu olayı anlatan kişiler de sadece arkadan konuşan kişiliksiz insanlar. Tabi bu da Fenerbahçe’nin dramı. Neyse biz habere dönelim.

Bu kişilerin iddiasına göre, Aziz Yıldırım’ın kulübe villa satması ihraç gerektiren bir suç ! Bu kişilere göre, tüzüğün “Disiplin Cezalarını Gerektiren Fiiller” bölümünün 66. Maddesinin “İhracı gerektiren Fiiller” başlıklı “B” bendinin “a” fıkrası aynen şöyle:

B) İhracı Gerektiren Fiiler;

a) Kulüpteki görevini veya üyelik sıfatını kötüye kullanarak, niteliği ne olursa olsun kendisine ve/veya bu yolla başkasına menfaat temin eden veya Kulübe zarar verenler, kulüpten ihraç edilir

Bu kişiler, “Kulüp Başkanı Aziz Yıldırım, Tüccar Aziz Yıldırım’ın, yani kendisinin bir türlü satamadığı ve elinde kalan villaları, kulüp parasıyla satın alarak, bu maddede belirtilen suçu, yani ( Kulüpteki görevini kullanarak, kendisine menfaat temin etmiştir.)” tezini savunuyor.

Bu kişilerin düşüncesine göre, “Eğer Fenerbahçe’nin gerçekten toplu yerleşim için çok sayıda villa almaya ihtiyacı varsa, bu alımın en son alınacağı kişi başkan Aziz Yıldırım’dır. Üstelik sözkonusu bölge dağ taş villa dolu. Bu olay, her şeyden önce etik değildir. Bu ticaret, Aziz Başkana hiç yakışmadı. Kulüp bu alımı derhal iptal etmelidir.”

Evet durum böyle. Bakalım Aziz Yıldırım yol yakınken bu işten vaz mı geçecek, yoksa Fatih Terim gibi, “Ben ders almam, ders veririm” mi diyecek. Bekleyip, göreceğiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious