Azmin zaferi

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Sokaklardan Kurtulan genç azmi sayesinde üniversiteli oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sokaklarda yaşarken 2 yıl önce İstanbul Sokak Çocukları Meslek Edindirme Merkezi'yle (İSMEM) tanışan Mehmet Serdar Turan, 2006 Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) aldığı 292 puanla üniversiteli olmayı başardı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan yazılı açıklamaya göre, Sultanbeyli'de oturan ailesinin yaşadığı evden 2002 yılında ayrılarak sokaklarda yaşamaya başlayan ve 2004 yılında İBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Darülaceze Müdürlüğü'ne bağlı olarak faaliyet gösteren İSMEM'le tanışan Mehmet Serdar Turan, burada yarım bıraktığı lise eğitimini, açık liseye devam ederek tamamladı. Azmi sayesinde kurum öğretmenlerinin taktirini kazanan Turan, ardından İSMEM tarafından özel bir dershaneye gönderilerek üniversite sınavına hazırlanması sağlandı.

Katıldığı ÖSS sözel kategorisinde 292 puan alan Mehmet Serdar Turan, İstanbul dışındaki üniversitelerinin çeşitli bölümlerini kazanabilecek durumda olmasına rağmen İSMEM'den ayrılmamak için Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü'ne kayıt yaptırdı. Üniversiteli olmanın kendisini heyecanlandırdığını söyleyen Turan, ayrıca üzerine toplumsal bir sorumluluk yüklendiğini de hissettiğini ifade etti. İSMEM'e geldiğinden bu yana hayatının tamamen değiştiğini vurgulayan Turan, kendisine çalışma azmi aşılayan kurum öğretmenlerine de minnettar olduğunu kaydetti. Merkezde kaldığı sürede bilgisayarlı muhasebe kursuna katılan Turan, Açık Öğretim Fakültesi'nde eğitimini sürdürürken aynı zamanda mesleğine uygun bir işte de çalışmak istediğini sözlerine ekledi.

Kurum yetkililerinden edinilen bilgilere göre kurulduğu 2003 yılından bu yana yüzlerce genci sokaktan alarak meslek sahibi yapan İSMEM, İstanbul sınırları içerisinde yaşayan sokak çocuklarının rehabilitasyonu ve meslek edinmeleri yönünde çalışmalarını sürdürüyor. 15-26 yaş arası sokak çocukları ikna edilerek merkeze kabul edilirken, zararlı alışkanlıklarının giderilmesine yönelik tedavilerinin ardından, meslek edinmelerinin sağlandığı İSMEM'de şu an itibariyle 84 genç yaşamını sürdürüyor. Kuruma gelen her genç, ustasının yanında mesleğini öğreneceği 13 ayrı meslek dalından birine yönlendirilerek meslek edinmesi sağlanıyor.

İSMEM'de bilgisayarlı muhasebe, terzi, berber, inşaat, bahçıvan, elektrik, boya-kartonpiyer, marangoz, sıhhi tesisat, aşçılık, elektronik, mekanik ve otomasyon gibi meslek dallarında eğitimler veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious