Azmin zaferi

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen Said Edige (30) yaklaşık 4 ay gibi bir sürede 27 kilo verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Günümüzde, sadece fiziksel görünüm olarak değil; sağlık açısından da aşırı kilo ve obezite dünyadaki kadın ve erkeklerin en temel problemi. Fazla kilolardan kurtulmak için birçok insan, çeşitli diyet formülleri denemesine, maddi gücünü kat kat aşan masraflar yapmasına, kimi ise sağlığından olmasına rağmen, kalıcı bir şekilde kilolarından kurtulamamakta.

Said Edige, azimli çalışmasıyla, hedefine ulaşanlardan biri. Yaklaşık 4 ay gibi bir sürede 27 kilo kadar veren Edige, kendi imkanlarıyla başladığı diyet ve sporun sonunda 106 kilodan 79 kiloya indi. Edige'nin kısa sürede kilolarından kurtulmasını arkadaşları şaşkınlıkla karşılarken, verdiği azimli mücadele sebebiyle de kendisini takdir ediyorlar.

Kilo almaya 1994 yılında başladığını, o yıl üniversite sınavını kazanıp İstanbul'a geldiğini belirten Edige, "Kilolu insanların çektiği sıkıntıların en önemlisi sağlık problemleridir. Bende de sağlık problemleri yaşım genç olmasına rağmen ufak ufak başlamıştı. Karaciğerimde yağlanma, tansiyonun sürekli yüksek değerlerde çıkması, kan şekeri değerimin yüksek çıkması gibi. Bu sağlık problemlerinin yanısıra her şeyden önce çok ciddi hareketlerim kısıtlanıyordu. Merdiven çıkarken zorlanıyor, rahat yürüyemiyor en ufak efor gerektiren işleri dahi güçlükle yapıyordum. Yaşadığım ve gelecekte karşılaşmam muhtemel sağlık problemleri beni bir an önce zayıflamam gerektiği konusunda motive etti. Bunun yanısıra yaptığım meslek gazetecilik ve bir muhabir olarak sürekli dışarıdayım. Hareketli olan bu mesleği yerine getirebilmek için de kilo vermem gerektiğine inandım ve çalışmalara başladım." diyor.

"HER GÜN KOŞU BANDI VE BİSİKLETLE 1.5 SAAT ÇALIŞTIM"

Bundan önce de birkaç kez kilo verme girişiminde bulunduğunu fakat bu girişimlerimde 9 - 10 kilo vermesine rağmen sporla bu diyeti desteklemediği ve kısa sürede vazgeçtiği için başarılı olamadığını ifade eden Edige, şunları söyledi: "Askere gittiğimde 107 kiloydum. Bu yüzden çürüğe ayırma ihtimali olduğunu söylediler. Ancak ben her 6 ayda bir askeri hastanede kontrolden geçip her an askere alınabilme ihtimali olduğundan, askerde kalmayı istedim. Eğitim ve düzenli yaşam sayesinde 92 kiloya düştüm. Bu kiloda terhis oldum. Ancak, 1.5 ay içerisinde, işe hemen başlamamam ve aşırı yemek yüzünden tekrar 2 ay içinde 105 kiloya çıktım. Diyet konusunda doktor tedavisi görmedim. Bu konuda yazılan yazıları ve haberleri okudum. Yalnız bu kadar kısa sürede aşırı kilo vermenin zararlı olduğunu ve bir doktora kontrol edilmenin gerekli olduğunu biliyorum. Kendime göre bir program belirledim ve haftada 5 gün spor salonuna gittim. Sporla yaptığım diyet hem daha etkili hem de daha başarılı oldu. Salonda özellikle kilo vermemi kolaylaştıran koşu bandı ve bisikletle 1.5 saat çalıştım. Salonda çalışmamın yanı sıra çok fazla miktarda tükettiğim beyaz ekmekten olabildiğince uzaklaştım. Günde sadece 2 dilim beyaz ekmek yedim. Bunun yanı sıra sabah sadece bir kepekli poğaça ya da light bisküvi, öğlenleri sebze ağırlıklı yemekler ve sadece 2 dilim ekmek, akşam yemeklerinde ise sadece salata ve meyve tükettim. Uykuya yakın saatlerde kesinlikle bir şey yemedim. Yaklaşık 4 ay gibi bir sürede 27 kilo kadar verdim. 106 kiloyla başladığım diyet ve sporun sonunda şu anda 79 kiloya indim" diye konuştu.

"SÜREKLİ YAŞADIĞIM BEL VE BOYUN AĞRILARINDAN KURTULDUM"

Şu anda daha önce zorlanarak yerine getirebildiği pek çok hareketi rahatlıkla yapabildiğini, sürekli yaşadığı bel ve boyun ağrılarından kurtulduğunu anlatan Edige, "Mesleğimi daha verimli şekilde yerine getirebiliyorum. Bana sağladığı fiziki faydanın yanı sıra kendimi ruhen de daha aktif ve neşeli hissediyorum." şeklinde konuştu.

Aşırı kilolu insanlara tavsiyelerde de bulunan Edige, şunları söyledi: "Bir an önce sağlık problemleri yaşamadan kilo vermeye başlasınlar. Kilo verme işini belki de benim kadar hızlı gerçekleştirmeleri hata olur. Ancak yine de belli hedefleri koyup o kiloya ulaşmak için çaba göstersinler. Aksi takdirde verilen kilolar zayıflandığı kanaati oluşarak tekrar alınmaya başlıyor."

Edige'yle 10 yıl aynı evi paylaşan arkadaşı Abdullah Balcı (30) ise hatıralarını şöyle dile getiriyor: "Said, aşırı kilolarından dolayı büyük zorluklar çekiyordu. 3. katta kaldığımız zaman, merdiven çıkarken çok zorlanıyordu. Mesleği itibariyle de hareketli olması gerekiyordu. Bu da onu oldukça yoruyordu. Daha sonra giriş katında bir eve taşındık. Kilolarından kurtulmak için defalarca diyet denemelerine başladıysa da başarılı olamamıştı. Kilo alması da aşırı ekmek tüketiminden kaynaklanıyordu. Makarna ile bile ekmek yiyordu. Yemek esnasında ekmek sepeti benim yanımda bulunurdu. Benden ekmek isteyince, ufak parçalar haline ekmek verirdim. Bir atışta yudumu bitirince tekrar ister, birkaç kez tekrarlanınca, 'bugünkü istihkakını doldurdun' diyordum. O da kızıp kendisi ekmeği dilimler, yanına alırdı. Bir öğünde ben ve diğer arkadaş 1 ekmek yerken, Said 2 ekmek yerdi. İş icabı eve geç gelince dışarıda yerdik. Biz 1 porsiyon söylersek, Said 1.5 porsiyon yerdi. Bazen lahmacun takviyesi bile yapılırdı. Gece çalıştığında ise sabah eve poğaça alıp gelirdi. 4 poğaça, 2 kutu meyve suyu ile kahvaltı yapardı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious