Baba, kızını töreye kurban etmedi

Baba, kızını töreye kurban etmedi.11951
  • Giriş : 26.11.2008 / 12:56:00

Diyarbakır’da 11 ay önce okulunun önünden kaçırıldıktan sonra işkence gören, tehditle ve uyuşturucu verilerek fuhşa sürüklenen liseli kıza baba sahip çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'da 11 ay önce okulunun önünden kaçırıldıktan sonra işkence gören, tehditle ve uyuşturucu verilerek fuhşa sürüklenen liseli S.Ç. (18), çetenin elinden 7 ay sonra babasının yardımıyla kurtulmayı başardı

Kızını “töre” gereği öldürmesi için kendisine baskı yapıldığını iddia eden Ş.Ç, “Kızıma sahip çıktım diye çevrem bana sırtını döndü” dedi.

Genç bir kızın dramı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde, Diyarbakır'daki bir genç kızın dramı ortaya çıktı. Meslek lisesi öğrencisi S.Ç., Aralık 2007'de okulunun önünden kaçırıldı. S.Ç., çete tarafından Mardin, Kırıkkale, Erzurum ve Ankara'ya götürülerek fuhşa zorlandı.

Sürekli dayak yiyen S.Ç., çete elemanlarının zorlamasıyla babasına cep telefonundan “Ben iyiyim, beni aramayın” mesajı gönderdi. S.'yi bulabilmek için savcılığa başvuran Ş.Ç., bir yandan da kendi imkânlarıyla kızını aradı. Sürekli darp edilen S.Ç., Kırıkkale'de hastaneye kaldırıldı. Çete üyeleri polisin olaya el koyması üzerine, kızı “Bizi ele verirsen, seni de aileni de öldürürüz” diye tehdit etti. S.Ç.'nin kendi isteğiyle kaçtığı yönündeki ifadesi, babasına okutuldu.

Çete tarafından Ankara'ya götürülerek bir gazinoya satılan S.Ç., elbise bahanesiyle dışarı çıkınca tanıştığı bir kadının evine sığındı. Buradan babasını arayan S.Ç., “Bana o ifadeyi tehditle yazdırdılar. Ankara'dayım, beni kurtarın yalvarırım” dedi. Sonunda baba kızını kurtarıp Diyarbakır'a döndü.

Kızının psikolojik tedavi gördüğünü anlatan dört çocuk babası Ş.Ç., yaşananlardan sonra çevresinin töre gereği kızını öldürmesi için baskı yaptığını söyledi. S.Ç. şöyle devam etti:?“Kızıma bunları yapanları öldürmem lazım. Ben ölene kadar kızıma sahip çıkacağım, kızımı onların eline vermeyeceğim.”

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*