'Baba bana ayakkabı al; ama Çin malı olmasın'

  • Giriş : 20.02.2006 / 00:00:00

Çin’den zarar gören sektörlerin başında gelen ayakkabıcılar, tedbirler kâr etmeyince son zamanların moda yöntemi reklam ile vatandaşı bilinçlendirmeye karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kampanyanın sloganı, ‘Baba bana ayakkabı al; ama Çin malı olmasın’ şekline dönüştürüldü. Reklam kampanyasıyla halkta, iç tüketimin yüzde 35’ine ulaşan ayakkabı ithalatına karşı duyarlılık oluşturulması hedefleniyor. Sektörü bir araya getiren 19. İzmir Ayakkabı Fuarı’na katılan 189 firmanın 65’i, Çin’den ithal ettiği ayakkabıları sergiliyor. İki yıl önce fuardaki 278 firmanın kendi ürünlerini sergilediğine vurgu yapan sektör temsilcileri, Dünya Ticaret Örgütü’ne kurallar çerçevesinde ithalata üç yıl sınırlama getirilmesi için de başvuruda bulundu.

Resmî rakamlara göre Türkiye’ye çoğunluğu Çin malı olmak üzere Uzakdoğu ülkelerinden 2001 ile 2005 yılları arasında 100 milyon çift ayakkabı ithal edildi. Sadece 2005’te gelen Uzakdoğu menşeli ayakkabı sayısı 30 milyon çifti buldu. İthal getirilen ayakkabı fiyatlarının yerli üreticinin rekabet sınırlarını çoktan aştığını ifade eden Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Hasan Özcan, resmî rakam kadar kaçak mal getirildiği iddiasında bulunuyor. İthalattaki artışın yurtiçindeki sektörü bitireceğinden yakınan sektör temsilcilerine göre, 2004’ten bu yana hükümet girişimlerde bulunuyor. 40 sente ayakkabı, 7 sente de terlik ithal edildiğini belgeleyen ayakkabıcılar, ithal ayakkabıların 5 doların altında faturalandırılamayacağı kararını aldırdı. Ardından ithalatın ihtisas gümrüklerinden yapılması sağlanarak girişler üç sınır kapısı ile sınırlı tutuldu. Yarı mamul olarak önemli miktarda ayakkabı ithal edildiğini söyleyen Özcan, “Bağcığı olmayan ayakkabıyı yarı mamul olarak kabul ediyorlar.” diye yakındı. Ancak bu tedbirlere rağmen maliyet faktörlerinin yüksekliği yüzünden ithal mallar ile fiyat rekabeti sağlanamadı. “Gördük ki, halkı bu konuda bilinçlendirmeden bu iş olmayacak.” diyen Özcan, bu yüzden geniş çaplı bir reklam kampanyası başlatmayı tasarladıklarını anlatıyor. Kampanya sloganı için Gürcistan’da gördükleri bir reklamdan ilham aldıklarını söyleyen Özcan, “Orada Türk malı çikolata ve gofrete karşı yerli üretimi korumak için televizyonlarda reklamlar yayınlanıyor. Bir tanesinde bir çocuk, ‘Babacığım bana gofret getir; ama Türk malı olmasın’ diyor. Biz de ‘Babacığım bana ayakkabı getir; ama Çin malı olmasın’, ‘Getireceğin ayakkabıyla sağlığımı düşün’ gibi mesajlar vermeye çalışacağız.” diye konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious