'Baba bu fotoğraftakiler kim'

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Enkazdan yaralı olarak kurtulan anne ve baba Örengil, daha sonra dünyaya gelen 2 çocuğu ile hayata bağlandı. Çocuklar, ablalarının resimlerini ilk defa görünce, anne ve babalarını soru yağmuruna tuttu.
Asrın depremi olarak bilinen merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 45 saniye süren 7.5 şiddetindeki deprem, binlerce insan hayatını kaybederken, yüzlerce yuva yıkıldı.

Kimisinin ailesi, kiminin annesi babası, kiminin ise çocukları depremde hayatını kaybetti. Depremde ölenler toprağa verilirken, geride kalanlar hayatlarında unutmayacak derin yaralar alarak hayatta kustu.

Özellikle çocuklarını kaybedenler, evlat acısını uzun süre üstlerinde atamadı. Depremde evlat acısı yaşayan ailelerden biri de Örengil ailesi. Baba Hanefi, anne Ayten ve 3 çocuklarının beraberliği, 45 saniye süren 7.5 şiddetindeki depremle ayrıldı.

Derince ilçesinde 60 evlerde bulunan 5 katlı apartmanın birinci katında oturan aile, depremde oturdukları binanın yıkılması ve yandaki binanın da onun üzerine devrilmesi ile enkaz altında kaldı.

Sabaha doğru baba Hanefi çevredeki vatandaşlar tarafından enkazdan çıkartıldı. Daha sonra kendine gelen acılı baba, eşini ve çocuklarını aramaya başladı. Anne de gelen yardımlarla birkaç saat sonra enkazdan çıkartıldıktan sonra aile demir ve beton yığınları arasında çocuklarını aramaya başladı.

Tüpraş'ın alevler içinde kalması ile çevredeki aileler bölgeden uzaklaştırıldı. Tüpraş'taki yangın söndürüldükten 2 gün sonra aile tekrar enkaz başına gelerek çocuklarını cansız bedeni çıkartarak defnetti.

Acılı anne ve baba bir yanda vücutlarındaki yaralarlar nedeniyle hastanelerde, diğer tarafta kaybettikleri çocuklarının acıları nedeniyle dostlardan tedavi gördü. Acılarla dolu anne ve baba tek başlarına kaldıkları acılılar, depremden bir yıl sonra dünyaya gelen Sena ismindeki çocukları ile biraz olsun hafifledi. 2 yıl sonra ikinci çocukları olan Örengil ailesi, daha çok hayata bağlandı. Anne Ayten, "Bu çocuklar bizim yaşam kaynağımız oldu." diyerek şimdiki hayatlarına her gün şükrediyor. "Allah depremde 3 çocuğumuzu aldı şimdi 2 çocuk verdi." diyen baba Hanefi, depremde yaşadıkları acıyı Allah hiç kimseye yaşatmasın dileğinde bulunuyor.

Örengil, "Depremde çocuklarımızı kaybettikten sonraki hayat bizim için çok acı oldu. Eşim çalışmadığı için tek başına evde kaldı. Ben işe giderken hep aklım ondaydı. O dönem bizim için çok zor oldu. Bir yıl sonra çocuğumuz olunca hayatımız birden değişti. Bizi hayata bağladı. İçimde çocuklarımın halen acısı var ama bu bizim için bir imtihandı diyorum. İnşallah bu imtihanı iyi vermişizdir." dedi.

Öte yandan; aile, depremde ölen çocuklarının fotoğraflarını hiç kardeşlerine göstermemiş. Fotoğrafları gazetecilere göstermek için çıkartınca, 6 yaşındaki Sena ve 4 yaşındaki Seda hemen fotoğrafı eline alarak anne ve babalarını soru yağmuruna tuttu.

Baba Hanefi Örengil, fotoğrafı ellerinde almak için kaçamak cevap verirken, çocuklar direnerek soru sormaya başladı. Sena, "Baba bunlar kim?" diye sorunca aile tekrar 7 yıl öncesine gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious