Baba Bush'tan Gorbaçov'a madalya

Baba Bush'tan Gorbaçov'a madalya.20559
  • Giriş : 16.06.2008 / 12:26:00

ABD eski Başkanı George Bush, SSCB'nin son lideri Mihail Gorbaçov'a Soğuk Savaşı sona erdirdiği için Özgürlük Madalyası verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Her yıl Amerikan Ulusal Anayasa Merkezi tarafından verilen ve ülkenin en önemli 2 önemli madalyasalından biri olan Özgürlük Madalyası, 18 Eylül'de Washington'da düzenlenecek törende Gorbaçov'a takdim edilecek. Amerikan Ulusal Anayasa Merkezi'nden yapılan açıklamada, Gorbaçov'un 50 yıl süren jeopolitik kutuplaşmanın sona erdirilmesinde önemli katkı sağladığının altı çizildi. Söz konusu açıklamada, "Gorbaçov, yıllar süren Soğuk Savaş'ı sona erdirmek için azim ve cesur davrandı. Ayrıca da demir perde arkasında yaşayan milyonlarca insana özgürlük ve umut armağan etti" denildi.

Özgürlük Madalyası, 1989 yılından bu yana her yıl siyasi ve sivil toplum örgüt liderlerine verilmekte. Madalyayı alan liderler arasında, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, ABD eski Dışişleri Bakanı Colin Powel, BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail eski Başbakanı Şimon Peres de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious