Baba Destek Programı başlatıldı

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Halkın Üniversitesi Eğitim Çalışma Grubu ve Ana Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliğiyle "Baba Destek Programı" başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çocuğun gelişiminde, babaların da anneler kadar etkili olduğunu belirten Eğitim Çalışma Grubu sorumlusu ve EÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münevver Yalçınkaya, buna rağmen Türkiye ve dünyada sadece babalara yönelik programların yok denecek kadar az olduğunu söyledi.

Çocuk gelişiminde babaların da desteğe ihtiyaç duyduğunu ve uygun programlar sunulduğunda hem kendileri hem de yakın çevrelerinde olumlu değişimler yaptıklarını belirten Prof. Dr. Yalçınkaya, "Baba Destek Programı, babanın çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda daha bilgili olmasını, bu bilgilerini hayata geçirmesini, çocuğuyla, eşiyle ve yakın çevresiyle iletişimini geliştirmesini ve daha demokratik bir tutum benimsemesini sağlamaktadır." dedi.

Programın Türkiye'de babaların çocuklarının gelişiminde daha etkili ve olumlu rol oynaması için geliştirilmiş, bilimsel temelli bir eğitim programı olduğunu belirten Yalçınkaya, "Katılımcı babalar, çocuk gelişimiyle ilgili bilgi seviyelerini arttıran, iletişim becerisi kazandıran ve bunun sonucunda daha demokratik bir tutum benimsemelerine yol açan eğitimler almaktadır. Bu program, özellikle 2 ile 10 yaş arası çocukları olan ve okuma yazma bilen babaları hedeflemektedir." şeklinde konuştu.

Programın uygulanması aşamasında ilk olarak İzmir'de Altındağ bölgesinin pilot olarak seçildiğini belirten Yalçınkaya, "Baba Destek Programı, grup uygulamasından oluşan üçer saatlik 13 oturum olarak planlanmıştır. AÇEV tarafından düzenlenen seminerlerle eğitilen gönüllü öğretmenlerin ya da sosyal hizmet uzmanlarının verdiği kurslarda katılımcı bir eğitim modeli izlenmektedir. Babalar, deneyimlerini grupla paylaşmaya özendirilmekte ve problemlere birlikte çözüm aramaktadır. Sınıflar 15 kişiyle sınırlı tutulmaktadır. Program daha sonra Bornova ve İzmir'in diğer ilçelerinde de uygulanacaktır." dedi.

Ücretsiz olan programa 2 ile 10 yaş arası çocuğu olan ve okuma yazma bilen her babanın katılabileceğini belirten Münevver Yalçınkaya, "Program kapsamında babanın rolü ve önemi, aile tutumları, çocuğun davranışlarını kabul etme ve etkili dinleme, ben dili, olumlu disiplin yöntemleri, çatışma çözme yöntemleri, çocuğun gelişim özellikleri, beden, duygu, sosyallik ve zihin gelişimi, çocukla oyun gibi konular ele alınmaktadır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious