'Baba Evi' İngiltere'de yayınlandı

'Baba Evi' İngiltere'de yayınlandı.13298
  • Giriş : 05.06.2008 / 08:15:00

Orhan Kemal'in yarı otobiyografik teknikle kaleme aldığı dörtlemesinin ilk ikisini oluşturan ''Baba Evi'' ve ''Avare Yıllar'' adlı romanları İngiltere'de tek kitap halinde İngilizce olarak basılarak yayınlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tek kitap olarak kitapçı raflarındaki yerlerini alan Orhan Kemal'in iki ünlü eserinin tanıtımı, Türkiye'nin Londra Büyükelçiliğinde Büyükelçi Yiğit Alpogan ve eşi Bernev Alpogan'ın ev sahipliğinde düzenlenen bir konferansla yapıldı.

Konferansta kitapların tanıtımını Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü yaptı.

Öğütçü'yü takdim eden ve ve kitapların basım sürecini konuklara aktaran Büyükelçi Alpogan, önce Orhan Kemal'in kapsamlı bir özgeçmişini okudu.

Orhan Kemal ile birlikte ölümünün 45. yıl dönümünde Kemal'in yakın kalem arkadaşı olan ünlü şair Nazım Hikmet'i de anan Büyükelçi Alpogan, Orhan Kemal'in birbirinden güzel eserlerinden örnekler verirken, yazarın bu eserlerinin Yunanca, Arapça ve İbranice'ye de çevrildiğine işaret etti.

Büyükelçi Alpogan, dünyanın her yerinde olduğu gibi Orhan Kemal'in eserlerinin İngiltere'de de büyük ilgi göreceğinden kuşkusu bulunmadığını bildirdi.

Alpogan, Kemal'in oğlu Işık Ögütçü'yü de babasının sanatı ve eserlerine sahip çıkan bir evlat olduğu için kutladı. Alpogan Kemal'in yarı otobiyografik dörtlemesinin son iki romanı olan Cemile ve Dünya Evi'nin de en kısa zamanda İngilizce'ye çevrilerek İngiltere'de basılmasını umduklarını ifade etti.

Kitabın önsüzünü yazan Orhan Pamuk'tan da övgüyle söz eden Alpogan, Orhan Kemal, Yaşar Kemal ve Orhan Pamuk gibi başarılı Türk yazarlarının etkilerinin sadece Türk edebiyatıyla sınırlı kalmayıp dünya edebiyatında da hissedileceğini ve genç nesillere örnek teşkil edeceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious