Baba oğulun hazin sonu

Baba oğulun hazin sonu.15021
  • Giriş : 28.08.2008 / 15:09:00

Oğlunu kurtarmak isteyen baba diğer oğluyla birlikte boğuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sakarya´nın Kocaali ilçesinde 3 gün önce denizde boğulma tehlikesi geçiren büyük oğlunu kurtarmak isterken küçük oğluyla birlikte Karadeniz'de boğulan gurbetçi Metin Okumuş´un, Almanya'ya gitmeden önce arkadaşının ısrarlarına dayanamadığı için ailece yazlığına geldiği anlaşıldı.

GURBETÇİ ARKADAŞI DAVET ETTİ

Almanya´nın Berlin kentinde temizlik firması sahibi olan 52 yaşındaki Metin Okumuş ailesiyle birlikte 16 Temmuz´da yaz tatili için Türkiye´ye geldi. Memleketleri Artvin´in Arhavi ilçesinde kalan Okumuş ailesi burada 21 yaşındaki Gökhan'a nişan yaptı. Geri dönüş zamanı geldiğinde Metin Okumuş, eşi Nurdan, 21 yaşındaki oğlu Gökhan ve 18 yaşındaki küçük oğlu Volkan ile birlikte yola çıktılar. Metin Okumuş yolda, Sakaryanın Kocaali ilçesi'nde Gebzeliler Sahil Sitesi'ndeki yazlık evde tatilini geçiren ve kendisi gibi Berlin'de oturan arkadaşı Rasim özkara´nın yanına uğradı.

MESAJ ATIP GELDİ

Cep telefonuyla "Yarın belki geliriz. 11 civarı" diye mesaj da gönderen Metin Okumuş ve ailesi daha sonra bir dizi telefon görüşmesi sonucu birkaç gün kalmak için buraya geldi. Okumuş ailesinin fertleri arkadaşlarıyla birlikte aynı gün serinlemek için denize girdiler.

Öğlen saatlerinde sahile gelen Okumuş ailesinin fertlerinden 21 yaşındaki Gökhan Okumuş Karadeniz'e girdi. Bir süre yüzen genç, dalgalara kapılınca boğulma tehlikesi geçirdi. Bu esnada sahilde olan baba Metin Okumuş oğlunun çırpındığını görünce hemen denize atladı. Küçük oğlu Volkan Okumuş da babasının ardından denize girdi.

KENDİLERİ BOĞULDU

Denizin dalgalı olması nedeniyle Karadeniz´de can pazarı yaşanmaya başladı. Baba ve oğluna yardım için arkadaşları Rasim Özkara ile vatandaşlar da girdi. Boğulmakta olan Gökhan Okumuş kurtarılırken, onu kurtarmak için denize giren baba Metin Okumuş ile onun ardından denize atlayan küçük oğlu Volkan Okumuş denizde boğuldular. Talihsiz babanın cesedi kısa sürede bulunurken, Volkan Okumuş'un cesedine ise hala ulaşılamadı.

Arkadaşı ve oğlu oğlu gözleri önünde boğulan Rasim Özkara "Birlikte Almanya'ya dönecektik" diyerek Gökhan'ın boğulma tehlikesi geçirdiğini görünce hep birlikte denize atladıklarını, ancak onu kurtarırken arkadaşı ile diğer oğlunun boğulduğunu anlattı.

KARADENİZ ÇOK TEHLİKELİ

Gurbetçi baba oğlun ölümüne neden olan ve kum çekilmesi olarak da bilinen "çeken akıntı" yüzünden Karadeniz´de her yıl onlarca insan can veriyor. Yaz sezonu öncesinde Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından bastırılan broşürde de çeken akıntıya karsı, denize girecek olan vatandaşlar uyarılarak boğulma tehlikesi karşısında yapılması gerekenler anlatılıyor.

Çeşitli merkezlerde dağıtılan broşürlerde, Karadeniz`in ve kayalık kıyı yapısının diğer denizlerden farklılık gösterdiği belirtilerek, tuzluluk oranının diğer denizlerden az olduğu ve suyun kaldırma kuvvetinin nispeten düştüğü belirtilerek, Karadeniz`de kıyıdan denize doğru oluşan güçlü akıntının boğulmaya yol açtığı vurgulanıyor. Akıntıya kapılanların kıyıya paralel yüzmeleri gerektiği vurgulanırken şu uyarılarda bulunuyor.

"Panik yapmayın, suyun üzerinde kalmaya çalışın, kesinlikle akıntıya karşı yüzmeyin. Akıntıyı yenmeniz imkansızdır, akıntıdan kurtulup akıntı olmayan noktadan karaya çıkabilirsiniz. Sahile yüzemeyecek kadar yorgunsanız su üstünde kalıp yardım isteyin"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*