Baba ve Piç'i dünya yakından takip ediyor

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Elif Şafak’ın ‘Baba ve Piç’ romanında Türklüğü aşağıladığı gerekçesi 301’inci maddeden yargılanmasını dünya basını yakından takip ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son kitabı “Baba ve Piç” te “Türklüğü aşağıladığı” gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesine göre 3 yıl hapsi istenen Yazar Elif Şafak, Perşebe günü hakim karşısına çıkacak. Dış basının da yakından takip ettiği davayla ilgili tartışmalar hararetle sürerken, geçtiğimiz Cumartesi günü bir kız çocuğu dünyaya getiren ve halen hastanede bulunan Şafak, “doktoru izin verirse duruşmaya katılacağını” söyledi. Şafak’ın 301’inci maddeden yargılanması Batı’da “Düşünce özgürlüğüne darbe” olarak yorumlanıyor. İşte, dünya basınında Şafak’ın yargılandığı 301. maddeyle ilgili yorumlar:

& NEW YORK TIMES (ABD): Avrupa, bu günlerde “Avrupalı kime denir” sorusuna yanıt ararken, Türkiye’de Türklüğü ve Avrupalı olup olmamak istediklerini tartışıyor. AB, Türkiye’de Elif Şafak’ın yargılanmasına neden olan yasanın, “demokratik” olmadığı gerekçesiyle kaldırılmasını istedi.

& WASHINGTON TIMES (ABD): Şafak davası Türkiye’de yıllardır uğruna mücadele verilen düşünce özgürlüğü tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Elif Şafak mahkum olursa Türkiye’de fikir özgürlüğüne ne olacak? Türklerin çoğu AB’yi ve fikir özgürlüğünü destekliyor. Bu davayı açanlar sadece küçük bir azınlık olan milliyetçiler.

& THE TIMES (İNGİLTERE): Amca Dikran ya da Teyze Zeliha, Elif Şafak’ın hayal gücünün ürünleri olabilir ama hepsi bu hafta ilginç bir davada yargıç karşısına çıkıyor. 301’inci yasa nedeniyle Orhan Pamuk gibi onlarca yazar yargılandı. Hükümet bugüne kadar yasanın iptali için bir adım atamadı.

& IHT (İNGİLTERE): AB ile müzakere eden Türkiye’nin için fikir özgürlüğüne bağlılık sınavı olacak.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious