Babacan, Bakoyanni ile görüştü

Babacan, Bakoyanni ile görüştü.11036
  • Giriş : 07.05.2008 / 18:32:00

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye ve Yunanistan'ın Kıbrıs'ta liderlerin kapsamlı bir çözüm için yaptıkları çalışmaları desteklediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı için Strasbourg'da bulunan Babacan, ikili temasları çerçevesinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile görüştü.

Yaklaşık bir saat süren baş başa görüşmeye heyetler katılmadı. Babacan, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, Yunanistan Dışişleri Bakanı ile bu tür uluslararası toplantılarda sık sık bir araya gelme kararı aldıklarını bildirerek, görüşmelerde ikili konular, bölgesel konular ve güven artırıcı önlemlerin gözden geçirildiğini ifade etti.

Babacan, bu çerçevede iki ülke heyetleri arasında yarın İstanbul'da yapılacak istikşafi görüşmelere işaret etti.

Yunanistan Başbakanının Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatan Babacan, mayıs ayında da Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Panayotis Hinofotis'in Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Atina'ya yaptığı ziyarete karşılık olarak Türkiye'ye gideceğini söyledi.

Bakoyanni de "Kıbrıs'ta çözüm konusunda iki liderde de irade bulunduğunu, mümkün olan en kısa sürede adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasını umduklarını" ifade etti.

Yunanlı Bakan, bir gazetecinin bu sürenin ne kadar olabileceğine ilişkin sorusuna, "Bu konuda bir süre veremem, Kıbrıs'ta iki lidere bağlıdır" yanıtını verdi.

Bakoyanni, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin olumlu yönde ilerlediğini, bu ilişkilerin geliştirilmesi yönünde çalıştıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious