Babacan, bankaları büyüttük

  • Giriş : 22.02.2007 / 00:00:00

Ziraat Bankası’nın 2006’da 2.1 milyar YTL kâr ettiğini açıklayan Bakan Babacan, buna özel bankalar zora düşürülmeden, agresif davranılmadan ulaşıldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Ali Babacan, dün Ziraat Bankası’nın 4 yılını değerlendirmek ve 2006 bilançosunu açıklamak amacıyla düzenlediği basın toplantısında önemli mesajlar verdi. Babacan, Ziraat Bankası’nın 2006 yılını 2.1 milyar YTL net kârla kapattığını açıklarken, bu rakamın sadece bankacılık sektörünün değil, tüm kuruluşlar içinde de en yüksek kâr olduğunu belirtti. Babacan, Ziraat’in bu kâr rakamını özel bankaları zora düşürmeden, piyasayı bozucu ve kırıcı bir yaklaşım içinde olmadan elde ettiğine işaret ederek, şöyle devam etti: “Aksi olsaydı, Ziraat Bankası öyle bir yaklaşım içine girseydi sonuçları tüm sektör açısından çok daha farklı olabilirdi.” Bankacılık sektöründe özel sektör ağırlıklı bir yapı hedeflediklerini vurgulayan Babacan, “Bu mesajımı alan aldı. Özel bankalar iyi anladı” dedi.

AĞIRLIK ÖZEL SEKTÖRE

Bankacılık sektöründe kamu ağırlığını azaltmaya çalıştıklarını belirten Babacan, şöyle devam etti: “4 yıl önce düşündük. Özel bankaların mı yoksa kamu bankalarının mı dominant olduğu bir yapıyı arzuluyoruz? Biz özel sektörün hakim olduğu, geliştiği bir bankacılık sektörü oluşturmak istedik. Yoksa, bu işi herkesten iyi biz yaparız derdik. Onu demedik. Türkiye’de bir dönüşüm yaşanıyor. Bir büyük resim var. Bu uygulamaların arkasında uzun vadede en sıhhatli bankacılık neyse ona göre gerekli adımları atmak zorundayız.”

AZ TARIM ÇOK TÜKETİM

Babacan’ın verdiği bilgilere göre 2006 yılı itibariyle Ziraat Bankası’nın aktif büyüklüğü 71,9 milyar YTL’ye, mevduatı 51.7 milyar YTL’ye, toplam kredileri de 14.1 milyar YTL’ye ulaştı. Ziraat geçen yıl en büyük dilimi 7.5 milyar YTL ile ihtiyaç ve konut ağırlıklı olmak üzere bireysel tüketicilere, 3.5 milyar YTL’sini tarım sektörüne, 3 milyar YTL’sini ticari kesime ve 1.5 milyar YTL’sini de KOBİ’lere aktardı. Ziraat’in takipteki kredilerinin toplam kredilere oranı da yüzde 1.9 düzeyinde bulunuyor.

KÂR DEVi ZiRAAT iSTANBUL’A TAŞINIYOR

Babacan, kamu bankalarındaki yeniden yapılanma süreci sayesinde görev zararı uygulamasının sona erdiğini belirtirken, şunları söyledi: “Eğer o eskiden olduğu gibi sorunları halının altına süpürme yöntemi devam etseydi bugün Ziraat Bankası’nın birikmiş görev zararı 45 milyar YTL olacaktı. Bugün Ziraat piyasadan fon kullanan değil, fonlayan banka oldu.” Babacan, Ziraat’in temettü ve vergiler yoluyla 4 yılda Hazine’ye 10.4 milyar YTL kaynak aktardığını bildirdi. Bakan Babacan, ayrıca Ziraat Bankası’nın İstanbul’a taşınıp taşınmayacağı konusunda ise “Artık buradan geri dönüş yok. Taşınma işlemi olacak. Karar verildi. Sadece yer bulma ve lojistiğe ilişkin konular kaldı” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious