Babacan, Dışişleri Bakanı sıfatıyla ilk yurtdışı gezisine çıktı

  • Giriş : 08.09.2007 / 00:26:00
  • Güncelleme : 08.09.2007 / 00:30:03

Yeni anayasa, Kopenhag Kriterleri’ni yeterince karşılayan değil, “tam karşılayan” bir anayasa olacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupalı meslektaşlarıyla dönem başkanı Portekiz’de bir araya gelecek olan Babacan, meslektaşlarına sivil anayasayı anlatacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Esenboğa Havaalanı'nda Portekiz'e hareketinden önce basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Babacan, yeni anayasanın, Kopenhag Kriterleri’ni yeterince karşılayan değil, “tam karşılayan” bir anayasa olacağını belirtti.

Yeni dönemde de reformlara devam edileceğini vurgulayan Babacan, "Bizim Türkiye’yi nereye götüreceğimiz konusunda aklımız net, Avrupalı dostlarımız da bunu anlıyor" dedi.

Babacan, AB'nin Portekiz dönem başkanlığında mümkün olduğunca çok faslı açmak için her türlü girişimde bulunacaklarını, fasılların açılıp açılmaması ve kapanıp kapanmamasının reform sürecini herhangi bir şekilde etkilemediğini söyledi.

"Reformlarımıza devam edeceğiz"

Ali Babacan, 17 Nisan’da açıklanan bir reform programı olduğunu ve "AB Müktesebatına Uyum Programı" adı verilen bu reform programında fasılların tümünde 2013 yılına kadar ne zaman, neyin yapılacağının bir bakıma takvimlendirildiğini hatırlattı.

"Bir bakıma biz kendi reformlarımıza devam edeceğiz. Bu konuda en ufak bir tereddütümüz yok. AB'ye üye ülkeler de, Komisyon da bu çalışmalarımızı izleyecek" diyen Babacan, fasılların açılıp açılmaması da siyasi değerlendirmelerle gündeme geldiği için sayı vermekten özellikle kaçındıklarının altını çizdi.

Babacan, Portekiz'deki AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi "Gymnich" Toplantısı’na ilişkin olarak da, toplantının adını bu formattaki toplantıların ilkinin yapıldığı Almanya'daki "Gymnich" şatosundan aldığını ve her dönem başkanlığında bir kere bu gayriresmi toplantının Dışişleri Bakanları arasında düzenlendiğini kaydetti.

Toplantılarda hem AB ile ilgili, hem de AB dışındaki, ancak AB'yi ilgilendiren konuların gündeme geldiğini belirten Babacan, bu toplantıda daha önce muhtelif vesilelerle görüştüğü AB üye ülkeleri Dışişleri Bakanlarıyla bu kez de topluca bir araya gelme fırsatını bulacağını söyledi.

Babacan, Portekiz'de ayrıca Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amado, çeşitli AB ülkelerinin Dışişleri Bakanları ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile bir araya geleceğini kaydetti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious