Babacan, Fransa'dan teröristlerin iadesini istedi

Babacan, Fransa'dan teröristlerin iadesini istedi.12130
  • Giriş : 12.07.2008 / 17:17:00

"Akdeniz İçin Birlik" zirvesine katılmak üzere Paris'te bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile yaptığı görüşmede, Fransa'da gözaltında tutulan bölücü terör örgütü üyelerinin iadesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AA muhabirinin edindiği bilgeye göre, görüşmede ikili ilişkiler, AB ile müzakereler, Akdeniz İçin Birlik zirvesi ve terör örgütüyle mücadelede yapılacak işbirliği konuları da ayrıntılı ele alındı.

Babacan, Fransa'da gözaltında alındıktan sonra "adli gözetim" koşuluyla serbest bırakılan, ancak daha sonra ülkeyi terk eden terör örgütünün Avrupa'daki elebaşılarının durumunu gündeme getirdi.

Babacan, ikili ülkenin terör örgütüne karşı daha etkili ve yakın işbirliği yapması gerektiğini ifade etti.

Kouchner'in, Babacan'ı dikkatle dinlediği ve bu konuda Fransa'nın vereceği desteği bir kez daha teyit ettiği öğrenildi.

Fransa, geçen hafta bölücü terör örgütünün Avrupa'daki elebaşılarından ve örgütün "gizli kasası" olarak bilinen Nedim Seven'i gözaltına almıştı.

Fransa'da daha önce hakkında terör örgütüne finansman sağlamak suçundan dava açılan ve adli denetim altında tutulmak kaydıyla serbest bırakılan Seven, "adli denetim şartını ihlal ettiği" gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Aralarında Rıza Altun ve Nedim Seven gibi bölücü örgütün Avrupa'daki elebaşılarının da bulunduğu 8 PKK mensubunun, 23 Şubat 2007 tarihinde Paris'te çıkartıldıkları istinaf mahkemesi tarafından tutuksuz yargılanmaları kararlaştırılmıştı.

Paris'te 5 Şubat 2007 tarihinde düzenlenen operasyonlar çerçevesinde terör örgütünün başkentteki merkezi konumundaki bir "kültür merkezine" baskın düzenlenmiş, çeşitli evraklara ve bilgisayarlara el konulmuştu. Buraya düzenlenen baskının, terör örgütüne maddi destek sağlayan ve örgütün Avrupa'daki üst düzey sorumluları olduğu tahmin edilen kişilere karşı Paris'in çeşitli banliyölerinde yürütülen operasyonlar çerçevesinde yapıldığı bildirilmişti.

Tutuksuz yargılanmalarına karar verilenlerin hakkında, teröre mali kaynak sağlama dışında, organize suç ve kara para aklama suçlarından dava açılmıştı.

Fransız basını, tutuksuz yargılanmalarına karar verilenlerin uyuşturucu kaçakçılığı yapmaları olasılığının ciddi olarak gündemde olduğunu yazmıştı.

Paris'teki operasyon, 2 PKK'lı teröristin döviz bürosunda kaynağını açıklayamadıkları 200 bin avroyu dolara çevirmek isterken gözaltına alınması üzerine başlatılan soruşturma çerçevesinde düzenlenmişti.

Fransa tarafından hakkında adli denetim kararı çıkartılan Rıza Altun'un, daha sonra Avusturya üzerinden Irak'ın kuzeyine gittiği belirlenmişti.

Fransa'da terör örgütü PKK'nın faaliyetleri 1993 yılında yasaklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*