Babacan, Irak Petrol Bakanı ile görüştü

Babacan, Irak Petrol Bakanı ile görüştü.9668
  • Giriş : 18.05.2008 / 16:59:00

Dünya Ekonomi Forumu toplantıları için Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani ile bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya Ekonomi Forumu toplantıları için Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye'yi çok yakından ilgilendiren konuların gündeme geldiği belirtiliyor. Türkiye özellikle Irak'taki petrol ve doğal gaz yataklarının işletilmesi ve pazarlanması konularına büyük bir önem veriyor.

Irak daha önce petrol yataklarının işletilmesi konusunda 35 şirketi görevlendirmiş bu şirketler arasında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) alınmamıştı. Türkiye'nin baskıları sonucu Irak daha sonra açıklayacağını duyurduğu, küçük ve orta ölçekli yatakların işletecek şirketler arasına TPAO'yu alabileceğini açıklamıştı.

Türkiye'nin önem verdiği diğer bir konu ise Irak'ın hidrokarbon yasası. Bu yılsonuna kadar çıkması beklenen yasaya göre ülkenin petrol ve doğal gaz yataklarının işletilmesinin kuralları belirlenmiş olacak. Merkezi hükümet, kendileri dışında yapılacak anlaşmaların önüne geçmek ve tüm doğal kaynakları tek merkezden toplamak amacıyla bu tür bir yasa hazırlığı içinde. Uzmanlara göre bu yasanın ilk etapta muhatabı Kuzey Irak Federal Yönetimi. Geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak Yönetimi bazı ülkelerle petrol anlaşmaları imzalamış, bu da merkezi hükümetin sert tepkisini çekmişti.

Türkiye'nin üzerinde durduğu diğer bir konu ise Irak doğalgaz ihraç güzergahının tespiti. Türkiye bu konuda coğrafi konumunu kullanarak Irak doğalgazının da önemli bir ihraç güzergahı olmak istiyor.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tüm bu kritik konularda Irak merkezi hükümetinin bu yıl içinde karar alabileceğini, dolayısıyla da Türkiye'nin Irak yönetimi ile ilişkilerini sıkı tutmak istediğini belirtiyor.

Bu arada Mısır'da periyodik olarak yapılan Dünya Ekonomi Forumu'nun bir benzerine Türkiye'nin de imza atmak istediği, bu yönde Türkiye'ye önemli sayıda talebin geldiği belirtiliyor. Türkiye'nin bu konudaki adımını yılsonuna kadar atabileceği de ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious