Babacan, Kıbrıs sorununu değerlendirdi

Babacan, Kıbrıs sorununu değerlendirdi.9893
  • Giriş : 17.01.2008 / 16:06:00

Dışişleri Bakanı ve Baş müzakereci Ali Babacan, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda "2008'le beraber önemli bir fırsat penceresi açılacaktır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dışişleri Bakanı ve Baş müzakereci Ali Babacan, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda "2008'le beraber önemli bir fırsat penceresi açılacaktır" dedi. KKTC Dışişleri Bakanlığı meslek memurları için düzenlenen eğitim ve staj programının sona ermesi nedeniyle, Dışişleri Bakanlığı'nda sertifika dağıtım töreni düzenlendi. Törene, Dışişleri Bakanı Babacan ve KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı da katıldı.
Törende bir konuşma yapan Babacan, konuşan Babacan, Kıbrıs'ın milli bir dava olduğunu kaydederek, "Kıbrıs Türklerinin kahramanca sürdürdüğü özgürlük mücadelesi ve bu mücadele boyunca çekilen acılar, gösterilen özveri, hafızalarda canlılığını hala korumaktadır ve geleceğe bakışımızı yönlendirmektedir" dedi.

Kıbrıs'taki sorunun çözümü konusunda Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğu uzlaşma çabalarına Rum tarafının gerekli karşılığı vermediğini kaydeden Babacan, "Rum Kesimi, BM sürecini sekteye uğratmakta, barış yolundaki umutları da azaltmaktadır. Sabrımızın bir sonu olduğunu da ben bu vesileyle özellikle belirtmek istiyorum" diye konuştu.

Rum Kesimi'nde önümüzdeki dönemde yapılacak seçimlere atıfta bulunan Babacan, "Seçimlerden sonra Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili yeni bir görüşme trafiği, yeni bir sürecin başlamasını biz arzu ediyoruz. Burada çerçeve, BM çerçevesidir, çerçeve BM parametreleridir. Amaç kapsamlı çözümdür. Kapsamlı ve nihai çözüm için KKTC bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapıcı ve olumlu tavrını sürdürecektir. 2008'le beraber önemli bir fırsat penceresi açılacaktır. Bu açılacak fırsat penceresinin tüm taraflarca iyi değerlendirileceğini ve bu pencere kapanmadan çözüm konusunda olumlu gelişmeler sağlanacağını umuyorum" dedi.

KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı ise konuşmasında da konuşmasında, sertifika programının ana vatan-yavru vatan birlikteliğinin, her alandaki işbirliği ve bundan sonraki süreçte de sımsıkı bağlarla yola devam edileceği bilincinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından KKTC'li genç diplomatlara sertifikaları Babacan ve Avcı tarafından verildi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious