Babacan, Kouchner ile görüştü

Babacan, Kouchner ile görüştü.13714
  • Giriş : 12.07.2008 / 14:41:00

"Akdeniz İçin Birlik" zirvesine katılmak üzere Paris'te bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaklaşık bir saat süren görüşmeden sonra basına açıklama yapan Babacan, AB Dönem Başkanı Fransa'nın, Türkiye'nin AB ile sürdürdüğü tam üyelik müzakerelerinde adil, şeffaf ve dengeli tutum sergilemesini beklediklerini söyledi.

Babacan, Fransa'nın dönem başkanlığında AB ile sürdürülen tam üyelik müzakerelerinin normal devam etmesini beklediklerini belirtti.

Türkiye'nin "Akdeniz İçin Birlik" projesine destek verdiğini belirten Babacan, bu projede aktif yer alacaklarını kaydetti.

Babacan, Fransa'ya, terör örgütü PKK ile yapılan mücadele konusunda verdiği destekten dolayı teşekkür ettiklerini belirtti.

Dışişleri Bakanı Babacan, Fransa ile Türkiye arasında tarihi geçmişe dayalı yakın ilişkiler bulunduğunu, iki ülkenin aynı değerleri paylaştığını ve birçok bölgesel konuda aynı görüşleri taşıdığını ifade etti.

Kouchner de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin "Akdeniz İçin Birlik" projesine katılmasından son derece mutlu olduklarını belirterek, Türkiye'nin bu zirveye katılarak iyi bir karar verdiğini söyledi.

Kouchner görüşmede, "Akdeniz İçin Birlik", Türkiye ile sürdürülen AB'ye tam üyelik müzakereleri ve ikili konuların gündeme geldiğini söyledi.

Fransız Bakan, Türkiye'nin Orta Doğu barış sürecinde oynadığı rolü memnuniyetle karşıladıklarını da belirterek, Türkiye'nin oynadığı rolü, Türk demokrasisinin başarısı olarak niteledi.

Öte yandan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Akdeniz İçin Birlik zirvesine katılmak üzere Paris'e geldi. Esad'ın yarınki zirveden önce Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşeceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*