Babacan, Küresel dalgalanmaları değerlendirdi

  • Giriş : 09.06.2006 / 00:00:00

Hazineden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, yabancı sermayenin Türkiye'ye olan ilgisinin son bir aydır meydana gelen küresel dalgalanmalardan etkilenmeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu yıl ikincisi düzenlenen Türk - Arap Forumu'na katılan Babacan, Türkiye'nin uluslararası sermaye açısından cazibe merkezi haline geldiğini hatırlatarak, "Küresel dalgalanmalar genel eğilimin hiçbir şekilde tersine dönmesine yetecek güçte değildir" dedi.

Babacan, her iki toplumun birbirlerini çok iyi tanımalarına rağmen bunun ticari alanlara taşınamadığını kaydederek, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmasının İslam ülkelerini de ilgilendirdiğini bildirdi. Babacan, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerinin ekonomiyle ilgili sorumluluklarını yerine getirdiğini söyleyerek, yabancı yatırımcıların Türk işadamlarına eşit hale getirildiği düzenlemeler yapıldığını hatırlattı. Babacan, Türkiye'ye uluslar arası sermayenin girişinin çarpıcı biçimde arttığını kaydederek, 2003'de 1,8 milyar dolarken geçen yıl 9,7 milyar dolara çıktığını bildirdi. Babacan, "Büyük ölçekli sermayelerin yatırım kararlarında Türkiye bölgenin yatırım üssü olma yolunda hızla ilerliyor" diye konuştu. Makro ekonomi konularında Türkiye'nin sağladığı başarıları anlatan Babacan, son haftalardaki dalgalanmaların yabancı yatırımcıların ülkeye olan eğilimini etkilemeyeceğini vurguladı.

Türkiye'nin 34 yıl boyunca iki ve üç haneli enflasyon rakamlarıyla karşı karşıya kaldığını söyleyen Babacan, "Fiyat istikrarı konusunda önemli aşamalar kaydedildi enflasyon tek haneli rakama indi. Bir aydır piyasalarda görülen hareketliliğin birkaç puan dahi tartışılır hale geldi. Yüzde 80 yüzde 150 enflasyon yaşayan ülke artık enflasyon beklentilerinde bir iki puanlık farklılıkları tartışır önemser hale geldi" diye konuştu.

Son dört yılda ortalama 7,8 büyüme yakalandığını hatırlatan Babacan, aylık faiz oranların yüzde 10'larda olduğu dönemlerden yüzde 2-3'lerde olmasının tartışıldığına dikkat çekti. Türkiye'nin ihracatının dört yılda 36 milyar dolardan 73 milyar dolara ulaştığını söyleyen Babacan, Türk Telekom, Tüpraş'ın da aralarında bulunduğu özelleştirmeler yapıldığını söyledi. Babacan, "Türkiye'nin yakalamış olduğu istikrar ve güven ortamı yeni demokratik yapısı komşularıyla geliştirdiği iyi ilişkilerle hızla güçlenen ekonomik yapısıyla bölgesinde cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor" şeklinde konuştu.

Türkiye'den dönem dönem sermaye çıkışları yaşanabileceğini söyleyen Babacan, şöyle dedi: "Sermaye hareketlerinin önünde engel yok. Serbest kur rejimi var. Sermaye hareketlerinin açık olduğu ülke küresel hareketlerden de global piyasalardaki dalgalanmalardan etkileniyor." diye konuştu. Bu konunun uzun vadeli olarak ele alınması gerektiğini söyleyen Babacan, "Uzun vadede giren sermeye miktarı çıkandan kat kat fazla. Uzun dönemler ele alındığı sermaye girişi açısından olarak cezbeden ülke olacak. 73 milyonluk her yıl 1 milyon artan nüfusla AB'nin en büyük ekonomik büyüklük açısından 6 büyük ekonomisi olacaktır. Böylesine hızlı büyülen bir ülke büyük potansiyeller barındıran ülke her zaman için sermaye girişin çıkıştan çok çok daha fazla olacaktır."

Bakan Babacan, konuşmasının sonunda katılımcıların sorularını cevapladı. Özelleştirmelerden elde edilen gelirlerle ilgili bir soruya Babacan, özelleştirme gelirlerinin münhasıran borçların ödenmesine ayrıldığını başka bir yere harcanmadığını ifade etti. Babacan, bir başka konuğun, cari açıkla ilgili sorusunu da şöyle cevapladı:

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious