Babacan, müzakerelerin önemini vurguladı

  • Giriş : 08.09.2006 / 00:00:00

Başmüzakereci Ali Babacan, müzakerelerin sekteye uğraması halinde Avrupa Birliği'nin (AB) Müslüman dünyaya tehlikeli bir mesaj göndereceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Brüksel'deki temasları sırasında İngiliz The Financial Times'a konuşan Babacan, müzakerelerin çökmesinin sonuçlarının "harap edici" olacağı uyarısında bulundu. Babacan, Türkiye'nin AB ile yürüttüğü müzakerelerin sadece Ankara ve AB için değil "dünyanın geleceği için hayati" olduğunu söyledi. Babacan, Ankara'nın üyeliğinin "Avrupa'nın değer ve fikirleri Müslüman bir ülke tarafından paylaşılabilir" savının bir testi olduğunu vurguladı. Babacan, Türkiye'nin AB sürecinin Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Kafkaslarda takip edildiğini hatırlattı. Bakan Babacan'ın bu açıklamaları AB sürecinin Kıbrıs yüzünden tehlikeye girmeye başladığı bir döneme denk geldi.

AB, Ankara'nın Ek Protokol'den kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesini istiyor. Ancak Ankara, Kıbrıs'ta bir çözüm olana kadar deniz ve hava limanlarının açılmayacağını vurguladı. Türkiye, adada sorunların çözümlenmesi için pekçok adım atmasına rağmen Rum Kesimi'nin AB üyesi olmasından sonra takındığı uzlaşmaz tavır nedeniyle sorun çözülemiyor. Adadaki sorunun çözümü için ortaya konulan Annan Planı'na Kıbrıslı Türklerin 'evet' dediği ancak Rumların 'hayır' demesine rağmen Kıbrıslı Türklere yönelik tecrid devam ediyor.

Ankara'nın deniz ve hava limanlarını Rum Kesimi'ne açıp açmayacağına yönelik bir soruya Babacan, "Türkiye bu konuda tek taraflı adım atmayacağı açık." dedi. Rum Kesimi'nin süreci veto edemeyeceğini söyleyen Babacan, uluslararası toplumun Rum Kesimi'ne baskı yapmasını istedi. Babacan, "Veto, Avrupa'ya uygun bir yöntem değil." dedi. Kıbrıs'a yönelik sorunun Avrupa Topluluğu Adalet Divanı'na götürülmesine yönelik iddialara ilişkin Babacan, "Hiçbir seçeneği ihtimal dışı bırakmıyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious