Babacan, Rusları Nabucco'ya davet etti

Babacan, Rusları Nabucco'ya davet etti.10155
  • Giriş : 20.02.2008 / 14:32:00

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un daveti üzerine 2 günlük resmi ziyaret amacıyla Moskova'da bulunan Ali Babacan, Türk gazetecilerle sabah kahvaltıda bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya -Türkiye ilişkileri ve gündemdeki konular hakkında gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Babacan, Ankara -Moskova diyalogu ve stratejik ortaklığına dikkat çekti. Babacan, Türkiye'nin Nabucco boru hattı projesine Rusya'nın da katılmasını istediğini söyledi.

Son yıllarda artan bir ivme ile Rusya- Türkiye ilişkilerinin gelişmeye devam ettiğini kaydeden Babacan birçok konuda iki ülkenin siyasi görüşünün de paralellik arz ettiğinin altını çizdi. "Birçok konuda Rusya -Türkiye siyasi ilişkileri örtüşüyor" diyen Babacan, Orta Asya ve bölgedeki gelişmeler çerçevesinde iki ülkenin sık sık bir araya gelerek fikir alış verişinde bulunduğunu belirtti.

Haziran 2007'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) toplantısı için Türkiye'ye geldiğini hatırlatan Ali Babacan, " İki ülke olarak sık sık bir araya geliyoruz. Rusya'nın 2020 yılında dünyada ekonomisi gelişen ilk 5'inci ülkeye girme hedefleri var, bizim de bu tarihte ilk 10'ununcu ülkeye girme planlarımız mevcut. Rusya ile ekonomik ve siyasi hedeflerde birçok konuda politikamız örtüşüyor" diye konuştu.

"KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞI KONUSUNDA RUSYA'NIN BAKIŞI FARKLI"

Rusya ile Türkiye'nin Kosova'nın bağımsızlığı konusunda farklı politika izlediklerini ifade eden Babacan, Moskova'nın baştan beri kendi tezlerini savunduğunu kaydetti. Rusya'nın Kosova'nın bağımsızlığı için gösterdiği tepkinin sürpriz olmadığının altını çizen Dışişleri Bakanı; " Moskova bu konuda tepki göstermeseydi sürpriz olacaktı" dedi.

Aynı şekilde Türkiye'nin de Kosova politikasının önceden bilindiğini ifade eden Babacan, dış meselelerde ülkelerin izlediği politikaların yüzde yüz örtüşmesinin beklenmeyeceğini kaydetti. Babacan " Türkiye Kosova'yı tanımasaydı sürpriz olacaktı" diye konuştu.

Babacan buna rağmen Türkiye ile Rusya'nın Balkanlarda paralel politikalar izlendiğini dile getirdi.

"RUSYA'NIN DA NABUCCO'YA KATILMASINI İSTERİZ"

Babacan Rusya Enerji Bakanı Viktor Hristenko ile yaptıkları görüşmede enerji konusunu masaya yatırdıklarını dile getirdi. "Enerjide rekabet yoktur" diyen Ali Babacan, Rusya'nın Orta Asya petrollerini Avrupa'ya taşımasını ön gören Nabucoo projesine katılmasını istediklerini açıkladı. İki ülkenin enerji stratejisi üzerinde de durduklarını belirten Babacan, gelecekte Nubacco'ya dahil olan ülkeleri bir araya getirmeyi planladıklarını aktardı. Bu projenin bir ana önce haya geçmesini istediklerini dile getiren Dışişleri Bakanı, Rusya'nın enerji konusunda güvenilir bir partner olduğunu vurguladı. Babacan konuşmasında İran'ın Türkiye'ye verdiği kemsisi üzerine Rusya'nın bu açığı kapattığını hatırlattı.

Babacan Türkiye'nin planladığı nükleer enerji projesini de Rus Bakanı açtığını, bu konuda iş birliğine hazır olduklarını sözlerine ekledi. Babacan Rusya'nın Gazprom ve BOTAŞ'ın ortak projeler üretebileceklerini ifade etti.

Ali Babacan Mavi Akım'ın şu anda tam kapasite ile çalışmadığını vurguladı.

Ali Babacan Türkiye'nin petrol ve doğal gaz ihtiyacının yüzde 25'ni Rusya'dan temin ettiğini kaydetti.

"KIBRIS KONUSUNDA ULUSLAR ARASI DESTEK İSTEYECEĞİZ"

Güney Kıbrıs'ta seçimlerin yeni yapıldığını hatırlatan Ali Babacan, Ada'da sorunun çözümü için uluslar arası destek arayacaklarını dile getirdi. "Her gelişmeyi kendi içinde değerlendirmek gerek" diyen Babacan, Ada'da bir çözüm zamanı geldiğini dile getirdi. Ali Babacan Güney Kıbrıs'ta seçimlerin daha yeni yapıldığını hatırlatarak bu konuda çok fazla konuşmak istemediğini sözlerine ekledi.

"RUSYA, KUZEY IRAK ASKERİ OPRESYONUNA KARŞI DEĞİL"

Rusya'nın Türkiye'nin Kuzey Irak'a gerçekleştirdiği askeri operasyonuna karşı olmadığını aktaran Babacan, bu konuda Moskova ile iletişim içinde olduklarını ifade etti. Babacan operasyon başlamadan önce meslektaşı Sergey Lavrov'u arayarak bilgilendirdiğini söyledi.

Irak konusunda Türkiye'nin çok şeffaf olduğunun altını çizen Dışişleri Bakanı, dün ilk kez açıkladığı " kara hareketi seçeneğini" tekrarladı.

Ali Babacan Türkiye'nin Irak merkezi hükümet ile hiçbir sorunu olmadığını Saddam Hüseyin devrildikten sonra Bağdat'a giden ilk Türk bakanın kendisi olduğunu hatırlattı. Kuzey Irak'taki yerel hükümetin PKK terör örgütünü tanımadığını hatırlatan Babacan, kendilerinin terör örgütü olarak kabul etmedikleri PKK ile nasıl mücadele edeceklerini ifade etti.

Babacan, PKK konusunu Rusya ile de uzun süredir görüştüklerini, Moskova'nın "PKK terör örgütü değil" demediğini fakat terör listesin de PKK'yı eklemediğini söyledi.

"ERMENİSTAN İLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ"

Bir gazetecinin Ermenistan'da kurulacak yeni hükümeti ile ilgili sorusu üzerine Babacan, Türkiye'nin her zaman diyalogdan yana olduğunu söyledi. Babacan Ankara'nın attığı olumlu adımlara Erivan'ın cevap vermediğini hatırlattı. Dışişlerli Bakanı Ali babacan, Ankara'nın yeni kurulacak Ermenistan hükümetiyle de oturup konuşmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious