Babacan, Senegal'de Türk okulunu ziyaret etti

Babacan, Senegal'de Türk okulunu ziyaret etti.12167
  • Giriş : 12.03.2008 / 19:05:00

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) zirvesi için bulunduğu Senegal'in başkenti Dakar'da, Yavuz Selim Türk Okulunu ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Babacan, Türkiye'nin Afrika'nın her ülkesinde olması gerektiğini belirterek, ''Bizi bu konuda eleştirenler var. Bizim orada ne işimiz var demememiz lazım'' dedi.

İKT zirvesinden önce önceki gün ve dün düzenlenen Dışişleri Bakanları Toplantısına katılan Babacan, bu sabah önce Afrika'dan kölelerin Amerika'ya gönderildiği Gora Adası'nı gezdi. Babacan ve eşi Zeynep Babacan, daha sonra Senegal'de bulunan 4 Türk okulundan biri olan Dakar'daki Yavuz Selim Türk Okuluna gitti.

Yaklaşık 170 öğrencinin eğitim gördüğü okulda Babacan, lise üçüncü sınıf öğrencileriyle önce İngilizce sohbet etti. Babacan daha sonra Türkçe bilen olup olmadığını sordu ve Yasemin Job isimli öğrenciyle Türkçe konuştu. Öğrencinin üniversitede hangi bölümü tercih edeceğini soran Babacan, öğrencinin ekonomi bölümünde okumak istediğini söylemesi üzerine, kendisinin daha önce ekonomi bakanı olduğunu hatırlattı.

Babacan, bu Türk okulunu bitiren öğrencilerin üniversiteye girme oranın yüzde 99 olduğunu ve Senegal'de tercih edilen bir okul olduğunu öğrendiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Babacan, daha sonra okulda ziyareti dolayısıyla Türkçe olarak hazırlanan gösterilerin yapılacağı salona geçti.

Okul Müdürü Adnan Demir, burada yaptığı konuşmada, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) ile birlikte sivil toplum kuruluşları olarak çalışmalarda bulunduklarını söyledi. Demir, ''Biz burada Türk siyasetçilerin açtığı yolda giderek, Türkiyemizin vizyonuna destek oluyoruz. Okulda Türkçe kursları da açtık. Derslere katılanlar daha bir haftada Türkçe konuşmaya başladılar. Türkiye'nin Afrika kıtasında yeni açılımları var. Bunun yansımaları farklı oluyor. Bizim yetkililerden bir ricamız var: Burada üniversite sınavlarını bitirenleri Avrupa ülkeleri alıp kendi ülkelerine götürüyor. Bu konuda bizim de çaba harcamamız gerekiyor.''

Gösterilerden sonra konuşan Babacan, Türkiye'den binlerce kilometre uzaklıkta kurulan bu okullarda eğitim için çalışanları tebrik etti. Babacan, eğitimin çok önemli olduğunu, burada verilen eğitimin daha sonra iki ülke arasında önemli köprülerin oluşmasına katkıda bulunacağını belirterek, şunları söyledi:

''Bu okulları bitiren öğrenciler başarılı öğrenciler oluyor. Bu öğrenciler Senegal ile Türkiye arasında ömürleri boyunca destek köprüsü oluşturacaklar. Bu hem Türkiye, hem Senegal için faydalı. Bu bölgelerde sivil toplum kuruluşlarının çabaları övgüye değer. Türkiye Cumhuriyeti olarak daha yoğun çaba göstermek gerekiyor. Bu yıl Afrika'da 10 temsilcilik açacağız.''

Afrika'da yapılan çalışmalara çeşitli tepkiler geldiğini, burada daha fazla var olmak istediklerini kaydeden Babacan, Türkiye'nin hızla kalkınan bir ülke olduğunu, 2023 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak istediğini belirtti. Babacan, ''Türkiye sadece Afrika'da değil, dünyanın her köşesinde olmak zorunda. Bundan önce Moritanya'yı ziyaret ettim. Benim ziyaretim o ülkeye yapılan tarihteki ilk bu düzeydeki ziyaret oldu. Orada da sivil toplum kuruluşları ilk adımı atmış. Orada da okul var ve Türk öğrenciler yetişiyor. Bunlar şimdiye kadar görülmemiş tablolar. Türkiye'nin Afrika'nın her ülkesinde kendi varlığını hissettirmesi lazım. Fırsatlar var ve Türkiye bunun yeni farkına varıyor. Bizim orada ne işimiz var demememiz lazım.''

Konuşmalardan sonra Babacan'a okul yöneticileri tarafından Senegal'de erkeklerin giydiği, ''Bubu'' isimli elbise hediye edildi ve gelenek olarak bunun üst parçasını giymesi gerektiği hatırlatıldı. Babacan da okul yöneticileri ve eşinin yardımıyla elbiseyi üzerine giydi. Babacan gösterilerden sonra yöneticilerle bir süre görüştükten sonra okuldan ayrıldı.

Babacan yarın İKT zirvesine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte katılacak. Zirve, 14 Marta kadar sürecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious