Babacan, Türk okulu açılışına katıldı

Babacan, Türk okulu açılışına katıldı.10458
  • Giriş : 19.10.2007 / 21:53:00

Lübnan'da temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türk Kızılayı tarafından yaptırılan Türk okulunun açılış törenine katılarak öğrencilerle sohbet etti, onlara hediyeler verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Babacan, bugün Lübnan'da daha önce hiç okulu bulunmayan bölgede ilk kez Türkiye tarafından yaptırılan okulun açılışında, öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılandı. Karşılama sırasında, yaşlı bir Lübnanlı kadın, bolluk ve bereketin simgesi pirinç tanelerini Babacan'ın başına serpti.

Babacan, burada yaptığı konuşmasına, geçtiğimiz yıl çıkan Lübnan-İsrail savaşında ölen şehitlere baş sağlığı dileyerek başladı. Lübnan'ın kardeş ve dost bir ülke olduğunu belirten Babacan, ''Lübnan Türkiye ilişkileri gönül bağı ve kalp bağına dayalı ilişkilerdir'' dedi. Babacan, ''Türkiye, Lübnan'ın bağımsızlığını egemenliğini öne alan bir ülkedir. Lübnan'ın bağımsızlığı ve istikrarı için çalışacağız'' diye konuştu.

Babacan, Türkiye'nin Lübnan halkı için eğitim, sağlık gibi alanlarda gereken desteği sürdürdüğünü belirterek, şu ana kadar Lübnan'da 16 okulun tamamlandığını ve 24 tanesinin de yapımının sürdüğünü kaydetti. Ali Babacan, geçtiğimiz yıl Temmuz ve Ağustos ayında yapılan savaş sırasında Lübnan halkının yaşadığı sıkıntılara Türk ulusunun gereken desteği vereceğini söyledi.

Bugüne kadar Lübnan'a 20 milyon dolar yardım gönderdiğimizi belirten Babacan, Stockholm'de gerçekleştirilen yardım toplantısından sonra 10 milyon dolar katkıda bulunduklarını ve bu çerçevede okul yapımlarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Babacan şunları söyledi: ''Haziran ayından bu yana Kuzey Lübnan'daki Nahr el Berid kampında meydana gelen çatışmalardan sonra gereken yardımları yaptık. Bugün burada özellikle savaş sırasında çok şehit veren bu bölgede bu açılışta sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyum. Umarım, bu okulda eğitim görecek olan çocuklar, barış dolu bir Lübnan'da eğitim görürler ve huzur içinde yaşarlar''

Törende bir konuşma yapan Kızılay Genel Sekreteri Muzaffer Komit ise savaştan sonra hemen Lübnan'a geldiklerini belirtti. Savaş sırasında Türk Kızılayı'nın konvoyuna bile saldırı düzenlendiğini ama yılmadıklarını belirten Komit, Türk Kızılayı'nın Lübnan'a gereken desteği vermeye devam edeceğini söyledi.

Törene katılan Lübnan Eğitim Bakanı Halid Kabbani, Dışişleri Bakanı Babacan ile birlikte okulun bir bölümünü gezdi. Hazırlanan özel pastayı kesen iki bakan, daha sonra öğrencilere içinde hediyelerin bulunduğu çantaları dağıttı. Bu sırada Babacan, öğrencilerle sohbet etti. Babacan, öğrencilerin bu okuldan iyi bir eğitim görerek ayrılmalarını ve eğitim hayatlarında başarı diledi. Öğrenciler de, Türkçe olarak Bakana teşekkür ettiler.

Babacan ve beraberindeki Türk heyeti yarın sabah, 04.30'da Afganistan'ın Herat kentinde düzenlenecek ekonomik işbirliği toplantısına katılmak üzere Beyrut'tan ayrılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious