Babacan: 3. havaalanı projesine başlıyoruz

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ''İstanbul'daki 3. havaalanı projesine artık yavaş yavaş başlıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Babacan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonunun (TUSKON) Dış Ticaret Müsteşarlığının desteğiyle düzenlediği ''Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü'' konulu zirvede, yabancı işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son yıllarda kaydettiği gelişmeleri anlattı.
Gerçekleştirilen köklü yapısal reformların bazı uluslararası çevrelerce devrim niteliğinde gelişmeler olarak algılandığını belirten Babacan, doğrudan sermaye yatırımlarının bir ülkeye duyulan uzun vadeli güvenin ifadesi olduğunu, Türkiye'nin de bu konuda gelişmekte olan ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldığını söyledi.
Türkiye'nin global problemlerin ciddi oranda yaşandığı bir bölgede bulunduğuna işaret eden Babacan, ''Ancak Türkiye, siyaset yapısıyla, ekonomik yapısıyla ve AB perspektifiyle adeta bu zor bölgede bir istikrar simgesi'' diye konuştu.
Bakan Babacan, Türkiye'nin yabancı işadamları için çok geniş fırsatlar sunduğunu ifade ederek, ülkenin genç nüfusu ile iç piyasa açısından büyük bir pazar sunmakla beraber, bölge ülkeleriyle iş yapmakta çok önemli bir merkez ve atlama taşı olduğunu ifade etti.
İstanbul'un bu açıdan önemine dikkati çeken Babacan, kentte iş yapan işadamlarının Doğu Avrupa, Orta Asya, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ile de iş yapmalarının kolaylaştığını, dolayısıyla Türkiye'ye yatırım yapan birçok şirketin sadece geniş iç pazar için değil ticari, siyasi ve kültürel bakımdan çevre ülkelerle olan bağlarından da istifade etme olanağına sahip olduğunu kaydetti.

''İSTANBUL ARTIK BÖLGESEL BİR HAT''
Ali Babacan, İstanbul'un artık bölgesel bir ulaştırma merkezi, bölgesel bir hat olma özelliği kazandığını vurgulayarak, ''Bugün Orta Asya, Orta Doğu olsun birçok uçuş için İstanbul büyük bir bağlantı noktası olarak görülüyor. İstanbul'daki 3. havaalanı projesine artık yavaş yavaş başlıyoruz. Şu anda 2 tane havaalanımız var. Üçüncüsü İstanbul için de Türkiye için de gerekli'' şeklinde konuştu.
Türkiye'nin bütün bölge içinde dengeleyici bir özellik taşıdığını dile getiren Babacan, yabancı işadamlarına yönelik konuşmasını şöyle tamamladı:
''Türkiye ile ticari ilişkilerinizin bundan sonra çok farklı bir boyutta devam edeceğine inanıyorum. Türkiye'ye yeni bir bakışla, belki farklı bir gözlükle, yeni bir ruh haliyle bakmakta fayda var. Türkiye, son 4-5 yılda çok şey başardı. 5 sene sonrasının Türkiye'si bugünden çok farklı olacaktır. Değişim rüzgarı Türkiye'de çok kuvvetle esiyor. Eminim 5 yıl sonra İstanbul'a geldiğinizde, bugünkünden çok daha farklı ve gelişmiş bir kent göreceksiniz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious